Nowe deklaracje VAT

Deklaracje VAT to ważny dokument, który każdy przedsiębiorca kraju ma obowiązek złożyć w przynależnym oddziale Urzędu Skarbowego. Na łamach sprawozdania inwestorzy określają wysokość opłacanego podatku VAT, jak również kwoty do zwrotu. Numer oznaczenia deklaracji zależny jest od wielu czynników. Określane są one mianem: VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, VAT-14, VAT-27, itp. Każda z tych deklaracji może dotyczyć innych precesji i działalności.

Jak złożyć deklarację VAT? Jak wyglądają nowe deklaracje VAT? Czym one różnią się od poprzedniego wzoru?

Od listopada 2019 roku przedsiębiorcy uzupełniali nowe deklaracje VAT. Zmieniona forma nieco różni się od poprzedniej i dotyczy tylko niektórych dokumentów.
Do najważniejszych zmian należą m.in.

– rozliczenie podatku należnego – kolumna C – w tej części zeznania zmieniono zapis dotyczący kwoty podatku,
– uzupełnienie informacji dodatkowych – blok F – nowy znacznik z jego opisem.
– wprowadzenie niewielkich zmian redakcyjnych, jak również kwestii uściślających,
– dostosowano i ukazano objaśnienia do deklaracji dla podatku od usług i towarów,
– itp.

Co ma na celu wprowadzenie wyżej wymienionych zmian?

Zmiany, które pojawiły się w nowych deklaracjach VAT, mają na celu dostosowanie i przybliżenie prawdziwych informacji w związku ze zmianą i wprowadzeniem pakietu paliwowego, a także mechanizmu podzielonej płatności. Formularze i wzory do uzupełnienia odpowiednich druków można pobrać z sieci, jak również zapoznać się z nowymi zasadami ich uzupełniania dzięki szkoleniom i programom księgowym.

Jak złożyć nową deklarację VAT?

Sprawozdanie podatkowe można złożyć wykorzystując jeden z trzech sposobów.

Pierwszym z nich jest uzupełnienie i wysłanie zeznania drogą elektroniczną. Kolejnym rozwiązaniem jest osobista wizyta w urzędzie. Ostatnia metoda daje możliwość wysyłki deklaracji pocztą.

Korzystając z pierwszej z wymienionych metod, należy pamiętać, że nie wszystkie druki obowiązują te technika. Przed rozpoczęciem procesu rozliczania, należy zapoznać się z zasadami internetowego rozliczania – łącznie z symbolami deklaracji VAT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here