trudne dziecko
fot. pexels.com

Dzieci bywają różne. Niektóre to prawdziwe aniołki, a inne są z piekła rodem. Rodzice bardzo często zastanawiają się, czy popełniają jakiś błąd wychowawczy, gdy ich dziecko lubuje się w rozrabianiu, dokuczaniu innym i wyrażaniu ekspresyjnie swoich emocji. Jak sobie radzić z trudnym dzieckiem?

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/sposob-na-trudne-dziecko/

Charakterny maluszek!

Jeśli twoje dziecko ma prawdziwy charakterek, który okazuje zwłaszcza w miejscach publicznych, z pewnością martwisz się, co z tym zrobić. Nikt nie lubi publicznych konfrontacji, a już na pewno nie z dzieckiem, któremu nie wiadomo co strzeli do głowy i jakie będzie jego następne posunięcie. To z pewnością sytuacja bardzo stresowa dla rodzica, ale uwierz nam, da się temu zaradzić!

Dziecko krzyczy i wymusza płaczem swoje zachcianki w sklepie? Nie daj się temu! Najważniejsze, to trzymać nerwy na wodzy i rozsądnie, spokojnym głosem, wyjaśnić dziecku, dlaczego owej zachcianki nie dostanie. Z pewnością początek tej bitwy nie będzie prosty, ale trzeba być konsekwentnym!

Nie strasz dziecka, że przyjdzie brzydki pan i je zabierze, albo, że zostawisz je w sklepie, jeśli się nie uspokoi. To forma szantażu emocjonalnego, który świadczy wyłącznie o twojej bezsilności. Dziecko to wyczuje!

Rozmawiaj z dzieckiem!

Dziecko psoci i dokucza innym? A do tego lubi robić psikusy swoim rodzicom? Czas na ustanowienie zasad! Wytłumacz dziecku, dlaczego pewne formy zachowania się niedopuszczalne i jakie są ich konsekwencje. Obudź w dziecku empatię, aby zdało sobie sprawę z tego, do czego doprowadzają jego czyny.

Jeśli dziecko często wdaje się w bójki z rówieśnikami, wytłumacz mu, że sytuacja ta nie tylko powoduje fizycznie boleści, ale również te na tle emocjonalnym. Powiedz dziecku, że bicie kolegów czy koleżanek doprowadza je do łez, przez co źle się czują psychicznie i nie będą chciały chodzić do szkoły lub przedszkola.

Dziecko wiele rozumie, wystarczy z nim rozmawiać. Nie trzeba uciekać się do metody krzyku i zakazów. To tworzy efekt błędnego koła. Pamiętaj, aby zawsze wyjaśnić dziecku konsekwencje jego czynów!

Przeczytaj też: http://modelstory.pl/zabawki-dla-chlopczyka-marki-siku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here