Kocioł gazowy

Jesteś posiadaczem kotła na gaz? Zapewne zwracasz uwagę na wysokość kosztów związanych z ogrzewaniem. W tym artykule podpowiadamy jak możemy zadbać o ekonomiczną pracę domowego pieca gazowego.

Już w 2021 roku cała Europa musiała się mierzyć z rosnącymi cenami gazu. Ale to, co dzieje się obecnie w sytuacji z Rosją sprawia, że ogrzewanie na pewno będzie droższe. Co mogą zrobić osoby, które do ogrzewania swoich mieszkań bądź domów używają kotłów gazowych? Wielu specjalistów z zakresu serwisu urządzeń grzewczych jest przekonanych, że spore oszczędności można wygenerować należycie dbając o to urządzenie. Jak można to robić?

Ekonomiczne ogrzewanie kotłem gazowym

W przypadku urządzeń grzewczych stosuje się określenie ‘sprawność energetyczna’, które określa na ile skutecznie dane urządzenie zamienia paliwo na energię cieplną. A zatem im wyższa sprawność energetyczna kotła gazowego, tym na mniejsze rachunki za gaz możemy liczyć. Zastanawiając się nad tą kwestią być może szybko przyjdzie nam na myśl pomysł: w takim razie może warto zainwestować w montaż kotła gazowego o lepszej sprawności energetycznej? I wydaje się, że jest to pytanie jak najbardziej zasadne. Taka modernizacja instalacji grzewczej może być tym bardziej zasadna, gdy urządzenie, z którego korzystamy jest już bardzo stare. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kocioł gazowy tak jak zresztą każde urządzenie, z czasem ulega zniszczeniu, przez co pracuje mniej wydajnie. Specjaliści z firmy serwisowej In-serwis są zdania, że sprawność typowego starego kotła gazowego na skutek złego stanu technicznego może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Nie trudno wyliczyć, że zainwestowanie w montaż kotła gazowego o wysokiej sprawności energetycznej może przynieść oszczędności podobnego rzędu. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na zakup kotła o wystarczająco wysokiej sprawności energetycznej.

Pod względem oszczędności w ilościach spalanego gazu do najbardziej ekonomicznych urządzeń należą kondensacyjne kotły gazowe. Gdy przyjrzymy się informacjom technicznym tych urządzeń, to szybko zauważymy, że osiągają one sprawność energetyczną nawet na poziomie 108%! Jak to możliwe? Cóż, mogłoby się wydawać, że wysokość tego parametru ponad 100 jest jakimś oszustwem, ale nic podobnego – kwestia polega na sposobie wyliczania tego parametru, który nie uwzględnia pewnego procesu, który w kotłach kondensacyjnych jest wykorzystywany. Otóż urządzenie jest zaprojektowane tak, aby odzyskiwać ciepło zgromadzone w spalinach. W typowych urządzeniach grzewczych, sporo ciepła ucieka przez komin, natomiast w kotłach kondensacyjnych komin jest chłodny, co oznacza, że ta energia została skierowana do instalacji grzewczej. Różnica w sprawności energetycznej pomiędzy klasycznymi, a kondensacyjnymi kotłami gazowymi może sięgać 30%. A zatem wymieniając stary typowy kocioł gazowy na nowy wysokiej klasy piec kondensacyjny możemy uzyskać oszczędności nawet rzędu 60 lub 70%! To bardzo dużo, zwłaszcza przy obecnych wysokich cenach gazu ziemnego.

Oczywiście jak o każde zaawansowane technologicznie urządzenie, tak i o kocioł gazowy należy prawidłowo dbać, aby zapewnić jego optymalną pracę. Firma serwisowa In-serwis specjalizuje się w naprawach oraz przeglądach kotłów gazowych w województwie lubelskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here