Karmienie noworodka

Kiedy na świecie pojawia się wyczekiwane przez nas 9 miesięcy dziecko, radości rodzicom nie ma końca. Ta mała kruszynka od razu kradnie ich serca, chcą się nią zaopiekować jak najlepiej.
Jeśli to pierwsze dziecko, muszą się wszystkiego nauczyć sami. Oczywiście na swojej drodze napotkają wiele rad, lepszych i gorszych, jednak wszystkie wątpliwości dotyczące niemowlęcia zawsze najlepiej rozwiać podczas konsultacji u pediatry.
Po porodzie, kiedy kobieta dostaje w końcu na ręce maluszka, mimo iż zmęczona i obolała, chce otoczyć go opieką i zająć się nim od razu, jak najlepiej.
Dbała o niego cały okres ciąży, oszczędzała się, dobrze odżywiała i badała, dlatego tak naturalne jest, że widząc swoje dziecko, instynkt macierzyński od razu robi swoje.
Wiele matek nie wie na początku jak wygląda karmienie niemowlaka co ile powinna przystawiać je do piersi lub przygotowywać butelkę z mlekiem modyfikowanym. Najważniejsze jest, aby dziecko dobrze przybierało na wadze.
Położne i lekarze w szpitalu, którzy zawsze służą pomocą młodej matce, chętnie odpowiedzą na wszelkie jej pytania i wątpliwości.
Niemowlę w pierwszej dobie nie zawsze jest głodne i mimo, że może to martwić rodziców, jest to całkowicie naturalna sytuacja. Nie ma więc potrzeby zmuszać go do jedzenia, jeśli się nie upomina.
Warto jednak zacząć podejmować próby po 24 godzinach od jego urodzenia – jeśli do tej pory nie był głodny.
Jeśli nie jesteśmy pewni jak powinno przebiegać karmienie niemowlaka co ile go karmić, pomocą w szpitalu służy również doradca laktacyjny, który ma pomóc świeżo upieczonym matkom na oddziale poporodowym.
Generalna zasada dotycząca karmienia noworodka polega na przystawianiu dziecka, czy podawaniu mieszanki co 3 godziny. W pierwszych dobach lub tygodniach dziecka położne zalecają budzenie dziecka regularnie, aby nie doszło do zbyt dużego spadku cukru w jego organiźmie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niemowlęcia nie warto robić nic na siłę.
Jeśli po obudzeniu go 3 godziny po poprzednim karmieniu maluszek nie jest zainteresowany jedzeniem, wmuszanie w niego pokarmu jest złym pomysłem. Może to doprowadzić jedynie do zdenerwowania go (które okaże płaczem) lub ulania pokarmu.
Szpital zazwyczaj wypisuje młode mamy z dziećmi do domu między trzecią a piątą dobą od porodu. Dopiero wtedy zaczyna się prawdziwe wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców.
Karmienie niemowlaka co ile, jak często, wszystkiego trzeba uczyć się samemu, obserwować dziecko, uczyć się go.
Warto poprosić, aby kilka dni po powrocie do domu pojawiła się u nas położna, na przykład ze szkoły rodzenia, która podpowie nam co robić, jeśli będziemy mieć wątpliwości czy postępujemy z dzieckiem właściwie.
Niezmiernie istotne jest, aby kontrolować wagę maluszka w pierwszych tygodniach.
Jeśli niemowlę przybiera na wadze prawidłowo, karmienie co 3 godziny nie jest wskazane i warto przejść na tak zwaną metodę karmienia na żądanie.
Jeśli dziecko będzie głodne, na pewno nam to zasygnalizuje. Mimo, iż ciężko w to uwierzyć, nasze maluszki doskonale regulują u siebie potrzebę jedzenia. Gdy tylko będą głodne nie pozwolą nam tego nie zauważyć, a raczej usłyszeć…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here