Co robić, gdy niemowlak cierpi z powodu kolki?

Kolka jest słowem, które spędza sen z powiek niemalże wszystkim młodym mamom, a szczególnie tym, które się nasłuchały licznych opowieści ze strony swoich ciotek i starszych koleżanek. Dlaczego wszyscy boją się tak tej dolegliwości? Nie jest groźna, ale jednak bardzo uciążliwa i przykra, ponieważ w jej trakcie niemowlę strasznie żałośnie płacze, a jego krzyk prowadzi do tego, że rodzicom kraje się serce. Czują się bezradni i jedynie pocieszają się myślą, że ataki miną same po kilku miesiącach. Rzeczywiście, nie wymyślono jeszcze preparatu, który w ciągu minuty rozprawiłby się z kolką, ale nie jesteśmy wobec niej zupełnie bez szans. Kolka u niemowlaka co robić najlepiej często nie wie nikt, czasem trzeba po prostu przeczekać, ale to nie znaczy, że w trakcie jej trwania nie powinniśmy robić nic, co mogłyby pomóc naszemu maleństwu.

Jakie są sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka?

Przyczyną kolki może być między innymi nagromadzenie gazów w jelitach i kłopoty ze zrobieniem kupki przez niemowlaka. Dlatego też zaleca się, aby niemowlęta w czasie, gdy nie śpią, układać na brzuszku – łatwiej wówczas odchodzą gazy i jelita się rozkurczają. Jednak nie wszystkie maluszki przepadają za taką pozycję. Co za tym idzie w niektórych przypadkach trzeba próbować na maluszku nieco innych sposobów, a mianowicie:

– noszenie niemowlaka na jednej ręce – należy wyjąć malca z łóżeczka i nosić go w nieco inny sposób niż zazwyczaj. Kładziemy szkraba na swojej ręce (dziecko leży na brzuszku). Oczywiście należy pamiętać o tym, aby było mu wygodnie (jego główka nie powinna opadać);
– „wałkowanie” brzuszka – można położyć dziecko na brzuchu na swoich kolanach i poruszać nimi tak, aby masować jego brzuszek.
– zginanie nóżek i lot samolotem – maluszka, który naprawdę wyjątkowo nie lubi leżeć na brzuszku, warto położyć na pleckach, ale w taki sposób, by widział twoją twarz. Zginaj mu nóżki w kolanach, lekko dociskaj do brzuszka, a potem rozprostowuj.

Z kolei, jeśli maluszek lubi się pluskać w wodzie, warto w czasie kolki zorganizować mu ciepłą kąpiel. Jest szansa, że rozluźni się i zapomni o dręczącym go bólu brzuszka, a ten znacznie szybciej się skończy. Gdy jesteś sama w domu i trudno ci szybko przygotować wanienkę, włącz suszarkę, odsłoń dziecku brzuszek i dmuchaj ciepłym (ale nie gorącym!) powietrzem. Uważaj, by malca nie oparzyć! Dobrym sposobem jest też położenie na brzuszek ciepłej pieluszki.
Kiedy nic z wyżej wymienionych sposobów nie pomaga – kołysanie, kąpiel i ciepła pieluszka, ostatnią deską ratunku może być… mała przejażdżka samochodem. Dzieci w trakcie jazdy autem zazwyczaj naprawdę szybko zasypiają. Pomaga im w tym między innymi szum samochodu i lekkie bujanie.

Co za tym idzie można odnaleźć sporo, sprawdzonych jeszcze przez nasze mamy i babcie domowych sposobów na walkę z kolką niemowlęcą. Jeśli zatem chcesz ulżyć swojemu maluszkowi poszukaj wśród nich takiego, który najlepiej sprawdzi się właśnie u Was. Jak się okazuje pomoc w zwalczaniu ataków kolki może być przecież bliżej niż Ci się wydaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here