Apartament czy pokój na wynajem - jaka forma inwestowania jest korzystniejsza

Wynajem nieruchomości to bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie stałego źródła dochodu. Warto jednak bardzo dokładnie przeanalizować plusy i minusy różnych form inwestowania w mieszkania pod wynajem. Korzystniejszy jest apartament, czy może pokoje do wynajmu?

Apartament czy pokój?

Apartamenty w górach to bardzo atrakcyjna forma uzyskiwania pasywnego dochodu, który może stać się znaczącą kwotą w comiesięcznym dochodzie. Nie jest to jednak inwestycja w stu procentach bezpieczna. Dlaczego?

Apartamenty góry to bardzo kusząca propozycja. Ciekawe miejsce turystycznie cały rok przyciąga osoby, które chcą pochodzić po górach lub uprawiać zimowe sporty. Lokalizacja daje duże szanse, że nieruchomość będzie miała obłożenie przez cały rok.

Minusem tej sytuacji jest cena zakupu nieruchomości. Apartamenty góry nie są tanie. Koszt zakupu należy bardzo dokładnie przeanalizować biorąc pod uwagę realną stopę zwrotu z inwestycji. Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania, które będzie wynajmowane na pokoje.

Pokoje w górach do wynajęcia to również kusząca alternatywa zarobku. Turyści, którzy przyjeżdżają do miasta na kilka dni bardzo często poszukują pokoi do wynajęcia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że jest to praca na cały etat. Wynajem na doby to bardzo wymagające i czasochłonne zajęcie.

Jak zarządzać nieruchomością?

Niezależnie od tego, czy inwestor zdecyduje się na zakup apartamentu, czy mieszkania, które będą miały pokoje w górach do wynajęcia warto jeszcze przed zakupem zastanowić się nad formą zarządu nieruchomością.

Samodzielne zarządzanie najmem to praca, którą właściciel mieszkania obciążony jest przez cały czas. Przygotowywanie pokoi dla klientów, poszukiwanie kolejnych najemców, rozliczanie najmu, a następnie poszukiwanie kolejnych najemców to zajęcia, które wymagają ciągłej uwagi i czasu. Nie każdy właściciel nieruchomości ma czas oraz ochotę wykonywać taką pracę.

Wynajęcie firmy, która zarządza najmem to rozwiązanie dla osób, które nie chcą być tym obciążone. Należy jednak określić już w momencie zakupu nieruchomości, jaka stopa zwrotu z inwestycji będzie zadowalająca dla inwestora. Firma zarządzająca najmem to kolejny wydatek, który wpływa na wysokość uzyskanych dochodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here