Temperatura niemowlaka - jak mierzyć?

Mierzenie temperatury u niemowlaka jest bardzo ważne, gdyż nawet w niewielkim stopniu podwyższona wymaga konsultacji z pediatrą – szczególnie, gdy dziecko nie ukończyło jeszcze trzech miesięcy. Wiele rodziców tych najmniejszych dzieci zastanawia się, w jaki sposób i czym najlepiej dokonać pomiaru temperatury.
Temperatura u niemowlaka jak mierzyć – najczęściej polecaną metodą w przypadku noworodków jest mierzenie temperatury w pupie, pozwala to uzyskać najdokładniejszy wynik temperatury wewnątrz ciała dziecka. Zaleca się stosowanie termometrów doodbytniczych lub zwykłych termometrów elektronicznych z miękką końcówką. Przed zaczęciem pomiaru należy ułożyć dziecko na brzuszku bądź boku, końcówkę termometru oraz pupę niemowlaka koniecznie trzeba posmarować oliwką dla dzieci lub tłustym kremem. Taka metoda polecana jest co najmniej przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka. Jeśli obawiamy się pomiaru temperatury takim sposobem możemy także zdecydować się na pomiar za pomocą termometru dousznego bądź naczołowego, jednak także one posiadają pewne wady. Termometry naczołowe są najprostsze w obsłudze, a ich stosowanie nie powoduje żadnego stresu dla dziecka jednak wynik, który uzyskamy może być zaniżony- dzieje się tak, ponieważ temperatura mierzona jest w tym przypadku na zewnątrz ciała dziecka. W przypadku termometrów dousznych używanie ich jest bardziej skomplikowane dodatkowo może wiązać się to z niepotrzebnym stresem dla niemowlaka. Aby zmierzyć temperaturę za pomocą takiego termometru należy pociągnąć delikatnie ucho dziecka co spowoduje wyprostowanie przewodu usznego dopiero wtedy możemy zacząć pomiar. Jeśli pomiar zostanie wykonany nieostrożnie albo dziecko gwałtownie poruszy główką może dojść nawet do podrażnienia ucha. Dużą wadą termometrów dousznych oraz naczołowych jest także dla wielu rodziców wysoka cena tych produktów.
Najlepszym i najczęściej polecanym przez rodziców rozwiązaniem jest tradycyjny termometr elektroniczny najlepiej taki, który przeznaczony jest typowo dla dzieci – czyli posiadający miękką końcówkę jest on bezpieczny oraz szybko dokonuje pomiarów, dodatkowo jego cena w porównaniu z innymi termometrami jest bardzo niska. Termometry elektroniczne świetnie sprawdzają się zarówno mierząc temperaturę pod pachą, w ustach jak i w odbycie (należy jednak pamiętać stosując termometr doodbytniczo aby nie stosować go ponownie w innym miejscu). U noworodków nie polecana jest metoda mierzenia temperatury w ustach.
Aby mieć pewność co do dokładności otrzymanego wyniku warto zmierzyć typową temperaturę dziecka dwa trzy razy kiedy jest zdrowe i zapisać te pomiary. Natomiast gdy mamy podejrzenie o podwyższonej temperaturze należy ją zmierzyć przed kąpielą lub minimalnie 20 minut po niej, ponieważ ciepła woda może mieć wpływ na temperaturę ciała. Niezależnie od tego na jaki termometr się zdecydujemy przed jego pierwszym użyciem warto zapoznać się z załączoną do niego ulotką, ponieważ czasem niewielka różnica w procesie mierzenia może być efektem uzyskania fałszywego wyniku- zaniżonego bądź zawyżonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here