Śniadanie dla niemowlaka

Powszechnie wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nic więc dziwnego, że niemowlak również powinien rozpocząć nowy dzień od pełnowartościowego posiłku, który zagwarantuje mu energię i dobre samopoczucie aż do wieczora. Dzięki odpowiednio przygotowanemu jedzeniu dla dziecka będziemy mieć pewność, że nasz ukochany maluch będzie na pewno sprawnie myślał i działał. Wyniki różnych badań mówią same za siebie – małe dzieci, które regularnie jedzą pożywne śniadania, rzadziej zapadają na różne choroby i mniej prawdopodobnym jest, że kiedyś będą cierpieć z powodu nadwagi.
Po nocnej przerwie organizm niemowlaka domaga się dostawy niezbędnych do życia substancji odżywczych i dziennej dawki energii – warto wtedy zastanowić się, co na śniadanie dla niemowlaka. Dzieci nie lubią monotonii – warto postarać się, by danie było przygotowane i podane w interesujący sposób, który zaciekawi małego łakomczucha i sprawi, że posiłek będzie niczym przygoda. Zwykłą, nudną kanapkę można urozmaicić, przystrajając ją tak, by przypominała ulubione zwierzątko dziecka – dzięki temu nawet niejadek chętnie zje swoje odżywcze śniadanko. Na śniadanie dzieci mogą jeść i zimne, i ciepłe produkty – najlepiej jednak podawać niemowlakom ciepłe śniadanka, do ich strawienia organizm bowiem potrzebuje mniej energii i są lepiej przyswajalne przez dziecięcy organizm. Dzięki temu dziecko ma więcej sił na zabawę.
Produkty zawierające węglowodany złożone to najlepsi kandydaci na śniadanie dla niemowlaka. Produkty takie to, przykładowo, kasze i pieczywo. Najlepiej zrezygnować ze słodkich przysmaków, które, mimo tego, że dzięki dużej zawartości cukru szybko postawią dziecko na nogi, równie szybko sprawiają, że niemowlak traci energię i staje się ospały. Cukier również może być przyczyną późniejszych problemów z nadwagą dziecka. Kasze, które można wprowadzić do diety w postaci błyskawicznych dań przystosowanych dla niemowląt, dziecko może zacząć jeść z momentem poszerzania produktów które je o produkty inne niż mleko. Z pieczywem należy zaczekać odrobinę dłużej – do momentu, gdy dziecku zaczną rosnąć zęby, czyli do okolic dziesiątego miesiąca życia. Wtedy można zacząć częstować dziecko sucharkami, kromkami chleba lub biszkoptami. Zbożowe produkty nie tylko napełniają brzuszek malucha i dają uczucie sytości, ale również dostarczają energii na dłużej, pozwalając dziecku na więcej czasu na zabawę. Do tego dostarczają wielu witamin i błonnika, dzięki czemu układ pokarmowy dziecka sprawniej funkcjonuje. Oczywiście należy pamiętać, by do posiłków dodawać owoce i warzywa. Najlepiej zacząć od warzyw, a później dopiero wprowadzać owoce – dzięki temu dziecko lepiej przyjmie smak tych pierwszych, które w porównaniu z podawanymi jako pierwszymi owocami mogłyby nie posmakować maluchowi. W diecie niemowlaka warto również, by znalazły się produkty zawierające białko – takie jak mleko, jajka czy jogurty przeznaczone dla niemowlaków. Każdy nowy produkt należy podawać dziecku najpierw w bardzo nieznacznej ilości, by rozpoznać, jak organizm reaguje na nowe jedzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here