O wiosennych porządkach słyszał chyba każdy, ale warto również przygotować się do zimy. Zwłaszcza w przypadku okien i dekoracji okiennych, których dobry stan decyduje o wizualnej atrakcyjności wnętrza.
W jaki sposób zadbać o okna, aby te były gotowe na prawdziwe mrozy? Przedstawiamy garść porad, które pomogą przygotować nie tylko okna, ale również dekoracje i osłony okienne do nadchodzącej zimy.
Mycie okien na zimę
Czyszczenie okien zwłaszcza podczas dużych mrozów może być nieco problematyczne. Przede wszystkim dlatego, że gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, narażasz je na uszkodzenia, a siebie na ewentualne przeziębienie. W jaki sposób więc zadbać o czyste szyby zimą? Przede wszystkim warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Wybór odpowiedniego płynu
Podobnie jak w przypadku płynu do spryskiwaczy w samochodzie (na zimę zawsze kupujemy ten, który wytrzyma mrozy) również podczas mycia okien zimową porą, warto zmienić detergent. Aby nie dopuścić do zamarznięcia wody, użyjmy środków stworzonych na bazie alkoholu. Wielbiciele domowych sposobów mogą dodać spirytus do samodzielnie przygotowanej mikstury.
Wybierz neutralną pogodę
Chociaż najczęściej zima kojarzy nam się z ujemnymi temperaturami, to na szczęście nie każdy dzień przywita nas siarczystym mrozem. Planując mycie okien, warto poczekać do dnia, kiedy nastąpi odwilż, czyli temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 0 st. Celsjusza. Na domowe porządki wybierzmy też wczesną lub wieczorną porę, aby uniknąć świecącego słońca. Promienie sprawiają, że woda szybciej wysycha, a na szybie pojawią się mało estetyczne smugi.
Zadbaj o akcesoria
Planując zimowe porządki, warto zabezpieczyć się w odpowiednie akcesoria. W przypadku mycia okien niezbędna może okazać się dobrej jakości ściągaczka do wody. Przylegająca gumowa końcówka z łatwością zbierze nadmiar płynu, ograniczając tym samym ryzyko pęknięcia szyby.
Zadbajmy również o swoje zdrowie. Nieocenione podczas mycia okien okażą się wodoodporne i ocieplane rękawiczki, ale też czapka i ciepły szalik.
Weryfikacja stanu technicznego skrzydeł okiennych
Czyste okna to jedno, ale dobry stan techniczny to druga rzecz, o którą warto zadbać. Rutynowa kontrola przed sezonem jesienno-zimowym pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w późniejszym czasie. Codzienna eksploatacja sprawia, że niektóre mechanizmy ulegają rozregulowaniu, a inne po prostu tracą swój estetyczny wygląd. Co warto więc sprawdzić, wykonując przegląd stolarki?
Nieszczelne okno może generować nawet 25 proc. strat energii w budynku, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią regulację. Przede wszystkim, zwróćmy uwagę czy okna prawidłowo się otwierają i zamykają. Sprawdźmy też, czy skrzydła szczelnie przylegają do ościeżnicy, ponieważ podczas pierwszych chłodów, będzie można poczuć, że zimne powietrze przedostaje się do wnętrza domu. Nie zapomnijmy też o skontrolowaniu miejsca, w którym szyba łączy się z profilem. Jeśli posiadamy stare, drewniane okna, które pozbawione są uszczelek, postarajmy się zabezpieczyć punkty styku, nakładając, chociażby silikon.
Zmiana i mycie dekoracji na zimę
Troska o przestrzeń okienną nie powinna kończyć się jedynie na myciu powierzchni oraz regularnej konserwacji ram okiennych. O dekoracje, które znajdują się w tym miejscu, również warto zadbać. W jaki sposób?
Zacznijmy od zmiany zasłon na zimowe. W tym wypadku sprawdzą się grube, mięsiste tkaniny, które sprawiają, że przestrzeń wizualnie nabierze ciepła i przytulności. Kolor możemy dopasować do pozostałej aranżacji wnętrza lub postawić na typowo zimowe odcienie np. granat, butelkowa zieleń czy soczyste bordo. Jeśli mieszkamy w starym budownictwie, możemy zaopatrzyć się w specjalne wałki na okno, które chronią przed przeciągiem.
Warto przy okazji wymiany osłony, dokładnie sprawdzić stan techniczny karnisza. Jeśli w wyniku eksploatacji powstały jakieś uszkodzenia, warto zdecydować się na zakup nowego modelu, a w przeciwnym razie po prostu wyczyścić karnisz. Ten wykonany z metalu, wystarczy przetrzeć mokrą szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Drewnianą listwę możemy za to umyć delikatną, materiałową ściereczką nasączoną w specjalnym środku przeznaczonym do pielęgnacji drewna.
Jak przygotować przestrzeń okienną na zimę?
Jesień to ostatni dzwonek do odpowiedniego przygotowania przestrzeni okiennej na nadchodzącą zimę. Niskie temperatury i topniejący śnieg mogą niekorzystnie wpłynąć na stolarkę okienną, zostawiając wiele szkód. Pamiętajmy więc o odpowiednim sprawdzeniu i wyregulowaniu skrzydeł oraz zadbajmy o wymianę starych i zużytych uszczelek. Ważna jest również estetyka przestrzeni okiennej. Grube, mięsiste zasłony wprowadzą do wnętrza ciepło i pomogą nam zbudować przytulną atmosferę.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.