Jak prać rzeczy niemowlęcia?

Spośród wielu pytań, jakie rodzą się w głowach świeżo upieczonych rodziców, kiedy już dziecko pojawi się w domu, to jest jednym z najważniejszych. Jak prać ubranka dla niemowlaka? Przy pierwszym maluchu jest to bardzo trudne zagadnienie, ponieważ rodzice nie mają żadnego doświadczenia. Bazuje się wówczas na licznych poradach zaczerpniętych z czasopism i książek lub podpiera wiedzą przekazaną przez własne mamy, babcie, czy bardziej obyte z tematem koleżanki. Mnogość opinii w kwestii prawidłowego dbania o odzież noworodka może dodatkowo frustrować młode mamy. Pytań jest wiele, ale wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane, jak się wydaje.

Najważniejsze dla naszego dziecko jest to, aby ubranka były jak najbardziej sterylne. Z wiekiem ten wymóg nieco łagodnieje, ale noworodek jest zbyt wrażliwy na to, aby narażać go na kontakt z bakteriami czy wirusami. Jego skóra jest niezwykle delikatna, podatna na działania rozmaitych alergenów. Należy zatem tak dbać o ciuszki malca, aby zminimalizować jego kontakt z groźnymi mikrobami. Dotyczy to głównie nowych ubranek, które przynosimy prosto ze sklepu. Każda rzecz, która znajdzie się w wyprawce noworodka, powinna być bezdyskusyjnie uprana i uprasowana. Ubranka leżą na sklepowych półkach bardzo długo, mają kontakt z zarazkami i kurzem, wielu ludzi przed nami miało je w rękach – choć wydają się nowiutkie i czyste, wcale takie nie są. Te rzeczy należy uprać w jak najwyższej temperaturze – najlepiej w 90 stop. C. Będziemy mieć wtedy pewność, że zlikwidowaliśmy najgroźniejsze bakterie i wirusy. Oczywiście z biegiem dni, tygodni i miesięcy temperatura, w jakiej powinniśmy prać ubranka dla niemowlaka, spada. Po kilku tygodniach śmiało można korzystać z programów piorących w 40 stop. C. Ubranka będą się wolniej zużywać, a dziecko zyska szansę na zbudowanie niezbędnej flory bakteryjnej. Jednak przynajmniej przez pierwszy rok życia malca, powinniśmy zawsze prać nowe ubrania. Nawet, jeśli pralka nie poradzi sobie ze wszystkimi mikrobami, na pewno zrobi to żelazko ustawione na najwyższą temperaturę.

Kolejną zagwozdką jest wybór środków piorących. Ubrania dziecka powinno się prać oddzielnie. Wymagają one innych detergentów, dlatego ubrania pozostałych członków rodziny pierzmy osobno. Wydaje się to niezbyt ekonomicznym rozwiązaniem, ale dziecko produkuje naprawdę bardzo dużo prania, więc jest to uzasadniona sugestia. Delikatna skóra niemowlaka wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy to uwzględnić również przy wyborze środka piorącego. Najlepiej stosować proszki i płyny dedykowane dzieciom. Zawsze warto dokładnie sprawdzić ich skład, ale z reguły nie zawierają one szkodliwych chemikaliów, środków zapachowych, ani zupełnie zbędnych barwników. Są więc w pełni bezpieczne i hipoalergiczne. Należy też uważać z ich dozowaniem- zbyt duża ilość płynu może sprawić, że pralka nie poradzi sobie z nadmierną ilością piany i ubranka nie będą dostatecznie dobrze wypłukane. A nawet najmniejsza pozostałość proszku na ubranku może bardzo zaszkodzić dziecku.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułModne ubrania
Następny artykułStylizacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here