Jedną z najczęściej występujących wad wzroku jest krótkowzroczność. Osoba, która się z nią boryka, ma problem z wyraźnym widzeniem obiektów, które znajdują się w oddali. Z kolei przedmioty znajdujące się w pobliżu widzi ona ostro i wyraźnie. Wada ta związana jest z nieprawidłową budową oka, której elementy optyczne są zbyt wypukłe. W efekcie promienie docierające do oka skupiają się przed siatkówką, a nie na niej. Z tego powodu krótkowidz często mruży oczy, co zmniejsza rozproszenie obrazu na siatkówce. Są jednak lepsze metody korygowania tej wady.
Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?
Choć krótkowzroczność najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania, tak naprawdę może ona dotknąć osoby w każdym wieku. Bardzo ważne jest, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów udać się szybko do lekarza okulisty bądź optometrysty. Niestety, nieleczona krótkowzroczność będzie się pogłębiać. Poza tym skutecznie utrudnia ona codzienne funkcjonowanie. Specjalista może zalecić laserową korektę wzroku, która polega na spłaszczeniu środkowej części rogówki. W większości przypadków stosuje się metody korekcji wzorku jak okulary czy soczewki.
Korygowanie krótkowzroczności
Do korygowania krótkowzroczności stosuje się soczewki i szkła rozpraszające, które nazywane są „minusami”. To pacjent podejmuje decyzję, czy będzie korzystał z tradycyjnych okularów, czy soczewek kontaktowych. Z wielu powodów to właśnie soczewki wydają się lepszym rozwiązaniem. Pozwalają one na prowadzenie aktywnego stylu życia i uprawianie sportów, a dodatkowo są niewidoczne dla innych i nie zasłaniają twarzy. W przeciwieństwie do okularów nie reagują także na działanie czynników atmosferycznych – nie parują ani nie gromadzą kropel deszczu. To jednak nie koniec zalet soczewek. Przykładowo, soczewki produkcji Acuvue chronią także oko przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz zawierają składnik nawilżający. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc
Krótkowzroczność to popularna wada wzroku, która niestety ma tendencję do pogłębiania się. Na szczęście można z nią sobie poradzić. W niektórych przypadkach stosuje się metody chirurgiczne, dzięki którym w pełni można pozbyć się problemu. Ale także okulary i soczewki to dobre rozwiązanie, aby skutecznie korygować wadę i związane z nią niedogodności. Specjalne szkła pozwalają na ostre widzenie wszystkich obiektów, również tych w oddali. Niepokojące sygnały świadczące o pogorszeniu się widzenia powinny być zawsze sygnałem do wizyty u okulisty.