Jak chronić zdjęcia

Każdy z nas codziennie wykonuje mnóstwo ujęć i właściwie nikt już się nie zastanawia, ile ich jest, czy to w pamięci telefonu, czy aparatu. Kiedy jednak przypomnimy sobie, że fotografia analogowa umożliwiała wykorzystanie tylko 36 klatek w aparacie fotograficznym, to okazuje się, że z dawnych lat nie pozostała jakaś oszałamiająca liczba zdjęć. Jak chronić stare ujęcia przed zniszczeniem i jak zadbać o te wykonywane na bieżąco, by były cenną pamiątką dla przyszłych pokoleń?

Fotografie rodzinne z dawnych lat

W praktycznie każdym domowym archiwum znajdują się stare zdjęcia. Niektóre z nich są przechowane z większą, inne z mniejszą starannością. Sentymentem darzymy te fotografie, na których wiemy, kto został uwieczniony. Mamy też często zdjęcia, na których widnieją bezimienne postaci odległych krewnych. Właśnie takie rodzinne fotografie warto opisywać na odwrocie ołówkiem. Dopóki żyją starsze osoby z naszej rodziny, koniecznie trzeba dokonać oglądu dawnych fotografii, aby móc poznać lepiej twarze i miejsca, a nawet wysłuchać ciekawych historii na temat krewnych. Z pewnością wśród nich znajdują się ważne z perspektywy historycznej czy też artystycznej ujęcia, o które warto zadbać, zanim ulegną zniszczeniu ze względu na przechowywanie w złych warunkach.

Jak ocalić stare zdjęcia przed zniszczeniem?

Z pewnością trzeba zatroszczyć się o to, by stare ujęcia zachowały się w dobrym stanie jak najdłużej. Warto to zrobić także ze względu na szacunek i pamięć o przodkach. Jest jeszcze inny powód, dla którego takie działania mają sens: zdjęcia były wykonywane dawnymi technikami, więc za kilka czy kilkanaście lat będą bardzo cenne.

W jaki sposób można ocalić stare fotografie?

Przede wszystkim, o ile to możliwe, trzeba je posegregować w zależności od czasu i miejsca, kiedy były wykonywane. Najłatwiej to zrobić, zapisując na fotografiach, kto się na nich znajduje, a także określić miejsce ich wykonania. Choć może to być trudne, to jednak warto podjąć taką próbę. W ten sposób wykonujemy bardzo ważną pracę dla przyszłych pokoleń, które przyjdą po nas i już nie będą miały szansy, by dowiedzieć się czegokolwiek na temat fotografii pozostających w rodzinnym archiwum.

Jak ocalić stare zdjęcia przed zniszczeniem

W kolejnym kroku trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Bardzo często rodzinne fotografie są trzymane latami w zwykłych tekturowych pudełkach i szybko się niszczą, zwłaszcza gdy są wystawione na działanie wilgoci czy promieni słonecznych.

Zdjęcia rodzinne w formie cyfrowej – jak przechowywać

Zupełnie inaczej traktujemy zdjęcia cyfrowe. Zazwyczaj wykonujemy ich setki, czy to na wakacjach, czy uroczystościach rodzinnych, a potem przenosimy je na dysk komputera i raczej rzadko do nich wracamy. Czasem zdarza się, że je przeglądamy czy to na ekranie komputera, czy telewizora, ale zazwyczaj szybko nas to nuży. Inaczej jest, kiedy zdjęcia są pogrupowane i uporządkowane. Warto dokonać na spokojnie segregacji zdjęć. Przykładowo opisać foldery, nadając im nazwy wydarzeń. Można też przygotować specjalny folder z nazwą przykładowo: „Podsuwanie roku 2020” i tam umieścić fotografie, które darzymy dużym sentymentem. Do takiego folderu znacznie chętniej wrócimy. Osobom, które będą oglądać zdjęcia, taka okrojona liczba ujęć nie znudzi się zbyt szybko. Warto także pamiętać o stworzeniu kopii zapasowej czy to na dysku zewnętrznym, czy karcie pamięci.

Warto mieć na uwadze, że zdjęcia, które są zapisywane czy to na płycie CD, czy DVD mogą być już nie do odtworzenia.

Znacznie lepiej zlecić wywołanie odbitek online w tradycyjnej formie lub np. w postaci dekoracji do domu jak fotoobrazy na płótnie. Modne jest też wywoływanie zdjęć i wkładanie ich do specjalnych, eleganckich dedykowanych pudełek, które można łatwo i w elegancki sposób opisać. Zdjęcia, które są dostępne tylko w formie cyfrowej, nie spełniają swojej funkcji, jaką jest przywoływanie dobrych i ważnych chwil, które były naszym udziałem. A największą wartość mają te fotografie, po które możemy sięgnąć i powspominać dobre chwile. Zdjęcia w tradycyjnej formie wywołują prawdziwe emocje.

Jak dbać o fotografie w tradycyjnej formie?

O albumy, w których przechowujemy odbitki zdjęć, trzeba się zatroszczyć w sposób szczególny. Zwykle albumy stoją na regałach, a czasami umieszczamy je w specjalnych, ozdobnych pudełkach, w ten sposób chroniąc je przed działaniem kurzu, słońca, wilgoci czy wahaniami temperatury. Jeśli mamy w naszym archiwum bardzo stare zdjęcia, wykonane technikami szlachetnymi, to powinniśmy je przechowywać pojedynczo w pudełkach z bezkwasowego kartonu. Jeśli mamy w domu stare klisze fotograficzne to z kolei najlepszym miejscem na ich przechowanie są specjalne obwoluty poliestrowe, bawełniane albo koszulki z atestem PAT. Gdy mamy w swoich zbiorach szklane negatywy, to zapakujmy je pojedynczo w obwoluty czteroklapowe i poukładajmy je w kartonowych pudełkach.

Ocalić zdjęcia przed zniszczeniem i zapomnieniem

W natłoku codziennych spraw, żyjąc szybko, warto zatrzymać się i pochylić nad rodzinnymi zdjęciami. Warto wygospodarować trochę czasu na uporządkowanie domowego archiwum fotograficznego. Przede wszystkim trzeba zrobić porządek, utworzyć kopie zapasowe, wywołać zdjęcia i umieścić je w pudełku. A potem wraz z najbliższymi przejrzeć wszystkie fotografie. Archiwalne zdjęcia najlepiej także poddać digitalizacji. Można to zrobić samemu lub skierować się z prośbą o pomoc do specjalistów zajmujących się wywoływaniem zdjęć. Z pewnością kolejne pokolenia będą Wam za to wdzięczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here