Alkohol to substancja, która w naszej kulturze jest obecna obecna od wieków. Na rynku jest dostępnych mnóstwo napojów alkoholowych – od niskoprocentowego piwa do wódek, whisky, rumu i innych napojów z wysoką zawartością alkoholu.
Większość ludzi alkohol pije okazyjnie. W trakcie imprez, podczas spotkań ze znajomymi itp. Pomaga on się rozluźnić i nabrać dobrego nastroju. Jeżeli nie jest to zbyt często, a dawki alkoholu nie są duże to nie ma w tym nic złego. Przyjmuje się, że mężczyźni mogą spokojnie wypić 4 standardowe dawki alkoholu dziennie, a kobiety od 2 do 3 takich dawek. Jedna standardowa dawka alkoholu to 10 g czystego etanolu. Taka ilość znajduje się w małym kieliszku wódki, pół lampki wina czy też w 250 ml piwa. Wynika z tego, że mężczyzna może wypić nawet 2 duże (500 ml) piwa dziennie. Pamiętajmy jednak, że to dawka maksymalna, która jest mocno uśredniona i może się różnić w zależności od stanu zdrowia czy też masy ciała. Ponadto piwo zawiera też dużo kalorii i może przyczynić się do wzrostu masy ciała. Zdecydowanie lepiej zastąpić je czerwonym winem.
Jak rozpoznać alkoholizm?
Jeżeli alkohol pijemy okazyjnie i w nie za dużych dawkach to nie ma w tym nic złego. Niestety alkohol jest substancją, która ma potencjał uzależniający. Rozwija się też na niego tolerancja, co oznacza, że potrzeba coraz większych ilości alkoholu, aby uzyskać ten sam efekt odurzenia. Wiele osób nawet nie zauważa kiedy rozpoczyna się u nich uzależnienie. Niektórzy mają też bardzo duże skłonności do popadania w nałogi. Kiedy alkohol spożywamy codziennie i w coraz większych ilościach to są to objawy niepokojące. Szczególnie niepokojące jest to, gdy sięgamy głównie po napoje wysokoprocentowe, zaczynamy pić w samotności i odczuwamy silną potrzebę napicia się. Oznacza to początek uzależnienia. Wówczas warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteś alkoholikiem? Jest to jeszcze wczesna faza uzależnienia, w której łatwo pozbyć się nałogu. Później będzie już tylko trudniej. Kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy lub ktoś zwróci nam uwagę należy zwrócić się o pomoc do lekarza i wykonać test na uzależnienie od alkoholu z https://uzaleznienia-terapia.pl/test-na-alkoholizm/. Polega on na wypełnieniu ankiety, w której zaznaczamy jak często spożywamy alkohol, jaki alkohol spożywamy, w jakich ilościach, w jakich okolicznościach, w jakich godzinach, czy czujemy głód alkoholowy i czy mamy objawy odstawienne.
Dlaczego warto zrobić test na alkoholizmy? Odpowiedź jest prosta – im szybciej rozpoznamy uzależnienie tym łatwiej będzie się go pozbyć. Osoby, które piją już długo, wpadają w ciągi i mają objawy abstynencyjne mają ogromne problemy, aby zwalczyć uzależnienie.