Co to jest zapalenie spojówek

Spojówka to przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa przednią powierzchnię twardówki oka i wewnętrzna część powiek. Pełni ona funkcję ochronną, zabezpieczając oko przed różnymi urazami i infekcjami. Jest jednak bardzo czuła. Łatwo mogą ją podrażnić drobne zanieczyszczenia czy zbyt ostre światło. Pojawiają się wtedy takie objawy, jak swędzenie, pieczenie oraz charakterystyczne zaczerwienienie oka, co świadczyć może o zapaleniu spojówek.

Czym jest zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. A to dlatego, że spojówkę w łatwy sposób można podrażnić. Stan zapalny mogą wywoływać różne bakterie, wirusy, grzyby, a także alergeny (np. pyłki kwiatowe czy kurz). Nieprzyjemne objawy mogą zostać wywołane poprzez dostanie się do oka ciała obcego, intensywne jego pocieranie brudną ręką, a nawet dym papierosowy. Wśród charakterystycznych symptomów wymienia się zaczerwienienie, łzawienie, światłowstręt i swędzenie. Czasem obserwuje się obrzęk oka oraz wodnistą lub lepką wydzielinę.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

W większości przypadków zapalenie spojówek mija samoistnie w ciągu około dwóch tygodni. Warto jednak sięgnąć po krople do oczu, które przynoszą ulgę i zmniejszają odczuwany dyskomfort w postaci swędzenia czy pieczenia. Jeśli symptomy utrzymują się dłużej lub są bardzo uciążliwe, należy udać się do okulisty. Może on zlecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub kropli z antybiotykiem. W przypadku alergików należy również unikać ekspozycji na drażniący alergen.

Jak zapobiegać zapalaniu spojówek?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek, należy przede wszystkim dbać o prawidłową higienę oka. Zaleca się częste mycie dłoni i unikanie czynników drażniących oko, jak dym papierosowy, kurz czy sierść zwierząt. W przypadku drobnych podrażnień oka warto od razu sięgnąć po krople do oczu. Nie powinno się także używać nie swoich kosmetyków do makijażu. Należy też nosić własne soczewki kontaktowe oraz zadbać o ich wysoką jakość – godne polecenia są produkty firmy Acuvue, która tworzy soczewki z miękkich i przepuszczających tlen materiałów, które dodatkowo chronią oko przed promieniowaniem UV – więcej szczegółów na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek.

Zapalenie spojówek to przypadłość, która może dotknąć każdego. Warto minimalizować czynniki ryzyka przede wszystkim stawiając na odpowiednią higienę. W razie pojawienia się stanu zapalnego nie trzeba jednak panikować. Na ogół ustępuje on sam, a odpowiednie krople do oczu niemal natychmiast łagodzą nieprzyjemne objawy oraz zmniejszają zaczerwienienie oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here