W Polsce sprawy rozwodowe mogą ciągnąć się nawet latami, choć najczęściej ma to miejsce w przypadku orzecznictwa o winie jednej ze stron postępowania, np. w wyniku zdrady lub innych sytuacji wpływających negatywnie na relacje pomiędzy małżonkami. Rozwód za porozumieniem stron jest możliwy tylko wtedy, kiedy małżonkowie zgadzają się na jasno ustalone warunki zakończenia związku małżeńskiego i są skłonni do wspólnych negocjacji.
Decydując się na rozwód za porozumieniem stron, można znacznie przyśpieszyć procedury sądowe i zakończyć związek małżeński nawet w ciągu 1-3 miesięcy. Ostateczny czas rozpatrzenia sprawy zależy też od obłożenia sądu w danym czasie na sprawy, a także poziomu skomplikowana sytuacji pomiędzy małżonkami.
Kiedy w grę wchodzi ustalenie opieki nad małoletnimi dziećmi lub podział wspólnego majątku – rozwód za porozumieniem stron może potrwać nawet do kilku miesięcy mimo obopólnej zgody za rozpadem pożycia małżeńskiego.
Czy rozwód za porozumieniem stron jest korzystnym wyjściem?
Nie ma żadnej wątpliwości, że rozwód za porozumieniem stron to najlepsza forma rozwiązania związku małżeńskiego. W takich sprawach sąd nie musi przeprowadzać postępowania dowodowego, a to znacznie skraca czas rozpatrzenia sprawy oraz zmniejsza koszty sądowe i wynagrodzenie pobierane przez adwokata.
Co więcej, rozwód za porozumieniem stron nieco utrudnia kwestie ubiegania się w przyszłości o alimenty ze względu na fakt, że dwoje małżonków postanowiło dobrowolnie rozwiązać zawarty wcześniej związek małżeński.