Rekuperacja to coraz powszechniej stosowany w Polsce system wentylacji. Co sprawia, że rekuperatory cieszą się obecnie tak duża popularnością?
W dobie szalejącej w całej Europie inflacji wiele osób posiadających jakieś fundusze zastanawia się nad metodami rozsądnego ich inwestowania. Niestety przy aktualnej inflacji, środki w ciągu roku mogą uszczupleć nawet o blisko 20 procent. Oczywiście najlepiej jest zatem te środki ulokować w takim miejscu, gdzie nie będą tracić na wartości. Dla właścicieli domów jednorodzinnych znakomitą inwestycją może być modernizacja systemów grzewczych oraz wentylacyjnych. Inwestycja w energooszczędne instalacje grzewcze może już nawet po kilku latach zwrócić się z autentyczną nawiązką – szczególnie przy obecnych wysokich cenach surowców energetycznych takich jak gaz ziemny, węgiel czy drewno. Rekuperacja należy do tych systemów budowlanych, których zastosowanie generuje bardzo wysokie oszczędności. Czym jest rekuperacja i na czym polega fenomen tej instalacji?
Rekuperacja – jak działa
Każdy budynek musi być wyposażony w sprawnie funkcjonujący system wentylacji. Mówi się, że wentylacja to najważniejsza instalacja w domu. Zapewnia ona cyrkulację powietrza, dzięki której w budynku zapewnione są optymalne warunki mieszkaniowe. Bez wentylacji, w mieszkaniu bardzo szybko pojawiłaby się wilgoć, a ta stanowiłaby znakomitą atmosferę dla rozwoju najróżniejszych niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterie, wirusy oraz pleśnie i grzyby. Wentylacja to naprawdę ważna sprawa. Niestety przy nieustannej cyrkulacji powietrza w okresie jesienno zimowym, wraz z usuwanym z budynku powietrzem pozbywamy się zmagazynowanej w nim energii grzewczej. Tradycyjne systemy wentylacji są bardzo dużym obciążeniem dla instalacji grzewczej, ponieważ każda kolejna partia napływającego mroźnego powietrza, musi być podgrzana do komfortowej dla mieszkańców temperatury. Rzecz jasna generuje to określone, okazuje się, że całkiem niemałe koszty. Systemy rekuperacji są odpowiedzią na ten problem. Rekuperatory mają za zadanie odzyskiwanie energii skumulowanej w wydalanym z budynku powietrzu. Cały proces przebiega w wymiennikach ciepła, które są skonstruowane tak, aby dwa strumienie powietrza – zimny oraz ciepły, mogły się ze sobą pod określonym kątem zderzać. Poprzez ścianki kanałów wentylacyjnych następuje przekazanie energii cieplnej. Projektanci z firmy Ask Rekuperacje z Krakowa zapewniają, że wysokiej klasy wymienniki ciepła stosowane w systemach rekuperacji mogą pracować nawet z 90 procentową sprawnością. Oznacza to, że koszt ogrzewania mieszkania może zostać obniżony o kilkadziesiąt procent – to jest na prawdę bardzo dużo. Na przykład przy rocznych kosztach rzędu kilkunastu tysięcy, rekuperacja może wygenerować nawet kilka tysięcy oszczędności. Rozwiązanie to cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na wyjątkowo wysokie ceny energii. W obecnych niepewnych czasach na rynkach paliw, decyzja o montażu rekuperacji wydaje się być znakomitą inwestycją na przyszłość. Przecież nie wiemy jak będzie wyglądać sytuacja z cenami paliw, za 5 czy 10 lat. Warto już teraz chociaż w pewnej mierze uniezależnić się od drastycznych wzrostów cen lub ograniczonej dostępności.
Rekuperacja, a urządzenia oze
Osoby, które inwestują środki w nowoczesną rekuperację dość często decydują się również na urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Do najpopularniejszych z nich należą obecnie powietrzne pompy ciepła. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalające wykorzystywać do woli zgromadzoną w powietrzu darmową energię cieplną. Nazwa tych urządzeń jest jak najbardziej trafna, pompują one bowiem ciepło z jednego miejsca w drugie. Mechanizm działania jest dokładnie taki sam jak w każdej lodówce, w której sprężarka transportuje energię ciepło z wnętrza urządzenia na jego zewnątrz. To właśnie dlatego lodówka jest ciepła – jest to energia wydobyta ze środka urządzenia. Dzięki temu jest w nim zachowana niska temperatura. Pewnym ograniczeniem powietrznych pomp ciepła jest temperatura ich pracy, urządzenie nie będzie pracować przy temperaturze zewnętrznej poniżej kilkunastu stopni Celsjusza. Na szczęście jednak tak niskie temperatury w wielu miejscach Polski nie występowały już od lat. Tak czy owak, warto jest w domu posiadać jakieś tradycyjne alternatywne źródło ciepła. Może to być na przykład kominek z płaszczem wodnym. Taki zamontowany w salonie kominek może działać tak jak każdy kocioł na paliwo stałe. Urządzenie może z powodzeniem zasilać instalację centralnego ogrzewania w całym domu – istotny jest jedynie odpowiedni dobór jego mocy grzewczej.
Pompa ciepła pozwala na ogromne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jedyne czego urządzenie potrzebuje do funkcjonowania to energia elektryczna zasilająca duże wentylatory. Dobrym sposobem może być również zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które generują energię elektryczną z docierających do budynku promieni słonecznych. Zmagazynowana energia może służyć do zasilania pompy ciepła oraz systemu rekuperacji.
Jednoczesne biwalentne połączenie różnych technologicznych rozwiązań pozwala na niemal całkowitą niezależność od paliw kopalnych. Posiadanie domu o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło, z jednoczesnym uwzględnieniu tego typu rozwiązań to znakomita inwestycja w przyszłość.
Ciekawostki z zakresu budownictwa mieszkaniowego znajdziesz również na http://www.adaptacje-domow.pl.