chirurgia urazowo ortopedyczna

Okazuje się, że już większość uczniów w klasach wczesnoszkolnych ma wady postawy. Najczęściej nie są diagnozowane bądź bagatelizowane. Należy wiedzieć, że najskuteczniejsze leczenie tego rodzaju problemów ortopedycznych przebiega w początkowym stadium, potem może być już za późno.

Do poradni ortopedycznej powinniśmy zgłaszać się natychmiast, kiedy zauważymy pierwsze niepokojące objawy. Nierzadko wady nie dają o sobie wcale znać, zaleca się więc regularne, coroczne kontrole profilaktyczne. Z całą pewnością ból powinien być przesłanką do udania się po pomoc ortopedyczną. W skrajnych przypadkach zaawansowane stadium choroby może przyczynić się do trwałego uszczerbku i niemożności prowadzenia normalnej aktywności fizycznej.

Proces uzyskania pomocy

Przypadki ortopedyczne są różne, dlatego też nie ma jednego, ogólnie przyjętego schematu pomocy pacjentowi. Wszystko zależy od dolegliwości, jakie odczuwa i przyczyny urazu. Ten mógł powstać nagle, na przykład w wyniku kontuzji, wypadku czy upadku, ale też rozwijać się przez wiele lat i doprowadzić do bolesnego zwyrodnienia. Jednocześnie należy wspomnieć, że chirurgia urazowo ortopedyczna jest ostatnim krokiem w udzielaniu pomocy i stosuje się ją dopiero w skrajnych przypadkach. Z reguły stawia się raczej na nieinwazyjną rehabilitację, o ile taka jest możliwa.

Kiedy zgłosić się na SOR, a kiedy do poradni

SOR ortopedyczny to jednostka, która udzieli nagłej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. To obiekty, do których trafiają pacjenci po nagłych urazach albo ci, którzy nie mogą oczekiwać w długich kolejkach do specjalisty. Na SORZ-e pomoc oferowana jest natychmiast i zawsze dobierana jest indywidualnie. Pamiętajmy jednak, że nie każdy szpital ma oddział ortopedyczny.

Dla licznych pacjentów lepszym wyjściem jest poradnia urazowo-ortopedyczna. Warszawa posiada ich co najmniej kilka. W poradni przeprowadzana jest diagnostyka, ale nierzadko też leczenie w pełni bezpieczną rehabilitacją. Trzeba wiedzieć, że do poradni na NFZ pacjent będzie musiał nieco poczekać. Nierzadko lepszym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnej kliniki, która oferuje pomoc natychmiast. To świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają dodatkową polisę ubezpieczeniową (większość polskiego społeczeństwa), wtedy koszty leczenia mogą być pokrywane z odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here