Szklane ścianki akustyczne cieszą się coraz większą popularnością. Wraz z nią rośnie wybór ścianek. Powstają kolejne ich rodzaje i warianty, a nawet pojawiają się kolejni producenci, którzy decydują się na wprowadzenie ich do swojej gamy produktów. Łatwo się domyślić, że za dużym wyborem idzie spory przedział cenowy. Od czego dokładanie zależy koszt szklanych ścianek? Co wpływa na ich ostateczną cenę?
Rodzaj i jakość szkła akustycznego
Jeden z głównych czynników wpływających na koszt szklanych ścianek akustycznych to rodzaj i jakość użytego szkła akustycznego. Oczywiście oba te czynniki są ze sobą ściśle połączone i często rodzaj oznacza w rzeczywistości konkretną jakość szkła. Warto podkreślić, że jakość szkła w rzeczywistości oznacza różnicę pomiędzy poszczególnymi parametrami, jakie je opisują.
Grubsze ścianki najczęściej lepiej tłumią hałasy. Są też zdecydowanie cięższe i droższe. Za dodatkowe udogodnienia np. możliwość zaciemnienia również należy dodatkowo zapłacić. Oczywiście warianty kolorowe i ozdobne także są droższe.
Wielkość i złożoność instalacji
Na ostateczną cenę szklanych ścianek akustycznych wpływa przede wszystkim wielkość i złożoność konstrukcji. Im jest ona większa i bardziej skomplikowana, tym droższa będzie inwestycja. Duże powierzchnie szkła są droższe niż małe. Na etapie planowanie tego, jak będą ustawione ścianki warto dobrze zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie ciekawe pod względem aranżacji oraz korzystne pod względem kosztów.
Skomplikowane i złożone projekty wymagają najczęściej indywidualnego podejścia czy niestandardowych rozwiązań. Zdarza się, że konieczne jest dodatkowe docięcie szkła lub nawet produkcja paneli pod określony wymiar. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bardzo często ścianki muszą być realizowane według projektu przygotowanego dla konkretnej aranżacji wnętrza.
Dodatkowe elementy i wyposażenie
Cena szklanych ścianek akustycznych może być również uzależniona od dodatkowych elementów i ich wyposażenia. Droższe mogą być ścianki, w których znajdują się drzwi. Do tego też można dodać systemy przyciemniania, integracja z systemami oświetleniowymi czy nawet sterowane zasłony.
Warto dodać, że dostępne są także kolorowe warianty szkła, które także są droższe niż te standardowe.