Licznik benzyny – jak działa?

0
1078

Przepływomierz do benzyny znajduje się od 2005 r. w silniku każdego, zjeżdżającego z fabrycznej taśmy, samochodu. Licznik benzyny (inaczej licznik do benzyny) służy do lepszej kontroli tego, ile paliwa znajduje się w zbiorniku pojazdu w danej chwili. Pozwala to też lepiej wykorzystywać benzynę i zaoszczędzić na jej zakupie.

Jak działa przepływomierz do benzyny?

Działa on na zasadzie wykorzystania podstawowych praw, rządzących przepływem prądu elektrycznego. Gdy poziom paliwa zmienia się, zmienia się rezystancja na zmiany ilości paliwa. Ta zmiana jest wychwytywana przez miernik, czyli część podstawową urządzenia o nazwie licznik do paliwa lotniczego.

Licznik do benzyny może mieć w środku miernik, którego oporność jest wysoka w czasie, gdy bak jest pełny, a niska w czasie, gdy jest on pusty. Możliwa jest też sytuacja odwrotna.

Zastosowanie prądu elektrycznego do pomiaru nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Benzyna, przepływając przez licznik do benzyny, nie wybuchnie. Przepływomierz do benzyny jest bowiem montowany przy zbiorniku paliwa, a więc w miejscu pozbawionym tlenu. Wybuch lub zapłon są więc niemożliwe.

Licznik do benzyny nie zlicza ilości przepływającego paliwa – szacuje ją na podstawie ilości powietrza, wciąganego do cylindrów silnika. Jego misją jest dobranie właściwej ilości wtryskiwanego do komory spalania silnika paliwa.

Obecnie przepływomierze mogą być montowane także w silnikach Diesla. Faktem jest jednak to, że pierwszy przepływomierz w motoryzacji to był właśnie przepływomierz do benzyny.

Licznik benzyny umieszcza się pomiędzy przepustnicą a filtrem powietrza. Komunikuje się on ze scalonymi układami sterującymi, które ustalają cykl wtrysków paliwa do silnika. Licznik do benzyny można więc nieco na wyrost nazwać tą częścią silnika, która nadzoruje pracę całej jednostki napędowej.

Przepływomierz do benzyny to, jak widać, ciekawe urządzenie, które pełni kilka istotnych funkcji. Jeśli licznik benzyny to coś, czego Twój samochód jeszcze nie posiada, koniecznie go zamontuj!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here