Karmienie rybek akwariowych

Hodowla rybek nie należy do zadań zupełnie łatwych, choć z pewnością jest to zajęcie przyjemne. Kluczowym obowiązkiem, przed którym stają wszyscy hodowcy, jest troska o zdrowie i stan swoich rybek poprzez odpowiedni wybór i aplikację karmy. Mogłoby się wydawać, że karmienie sprowadza się do samego podawania produktów spożywczych, które ryby będą samodzielnie spożywać. Wbrew pozorom, sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie – co postaramy się wyjaśnić poniżej. Przedstawiamy garść kluczowych porad dotyczących sposobu i częstotliwości podawania karmy, a także skupiamy się na innych ważnych i praktycznych sprawach z tym związanych. 

Karmienie rybek i jego najważniejsze wyznaczniki

Jak karmić rybki? Pytanie to zadaje sobie wielu początkujących hodowców, którzy stają po raz pierwszy w swoim życiu przed tym obowiązkiem. Kluczowy jest nie tylko dobór samej karmy, lecz również sposób i częstotliwość jej podawania. Warto unikać podawania pokarmu w nadmiernie dużych porcjach oraz wyłącznie raz w ciągu dnia. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie aplikowanie 2, 3-krotnie w ciągu doby, za każdym razem podając niewielką porcję. 

Jest to o tyle ważne, że nadmiar karmy będzie zalegał w zbiorniku, wchłaniając wodę oraz powoli ulegając rozkładowi. Im więcej karmy będzie zalegać na dnie zbiornika, tym bardziej będzie ona oddziaływać na warunki biochemiczne panujące w jego wnętrzu. A jak dobrze wiedzą wszyscy hodowcy, każdy gatunek ryb ma swoje specyficzne preferencje w zakresie odczynu (kwasowego lub zasadowego) oraz czystości wody. 

Jak wybierać rybi pokarm?

W sklepach zoologicznych dostępne są dziesiątki rozmaitych pokarmów, które możesz wykorzystać w swojej hodowli. Oczywiście, należy kierować się potrzebami żywieniowymi konkretnych gatunków, jakie zamieszkują Twój zbiornik. Wszystkie dostępne typy karm można podzielić na dwie główne kategorie. W pierwszej znajdują się produkty liofilizowane, w drugiej – produkty żywe.

Pokarmy suche są łatwiejsze w aplikacji jak i przechowywaniu. Oczywiście, nie należy przesadzać z ich ilością, gdyż to właśnie rozkładający się pokarm suchy najczęściej odpowiada za ingerencję warunków życiowych. Pokarm żywy jest nieco trudniejszy w przechowywaniu jak i aplikacji, jednak często stanowi rarytas i prawdziwy rybi przysmak. Ponadto niektóre gatunki spożywają wyłącznie karmę żywą (mrożoną lub świeżą). 

Jak przechowywać pokarm dla rybek?

Oczywiście przechowywanie pokarmu jest łatwiejsze niż jego podawanie. Warto przygotować się także pod tym kątem oraz wygospodarować odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, w której umieścisz wszystkie istotne produkty. Karmy liofilizowane należy przechowywać w zacienionych i nieco przewiewnych miejscach, odizolowanych od dobowych wahań temperatury. Najlepszym wyjściem będzie zakup szafki pod akwarium, wyposażone w półki z drzwiczkami: https://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/szafki/. Pokarm świeży należy przechowywać w lodówce lub zamrażalniku. Warto odseparować go od pozostałych produktów znajdujących się w lodówce. Można wygospodarować dla niego osobną sekcję bądź umieścić wewnątrz dodatkowego zamykanego pojemnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here