Jak stymulować rozwój niemowlaka? Wielu rodziców zadaje sobie to pytanie. Na temat ten powstało mnóstwo poradników, od których uginają się wręcz księgarniane półki. Mnóstwo artykułów, którymi zapełnione są strony internetowe o tematyce związanej z rodzicielstwem i dziećmi, porusza również ten właśnie temat. Wielu specjalistów – lekarzy pediatrów czy psychologów dziecięcych – odnosiła się niejednokrotnie do tej kwestii, czy to w wydanych przez nich specjalnych pozycjach książkowych, czy to artykułach ich autorstwa, czy też w filmikach wrzucanych przez niektórych z nich do internetu.
Owszem, to nie pomyłka – są bowiem pediatrzy oraz psychologowie dziecięcy, którzy tworzą specjalne nagrania, w których tłumaczą młodym rodzicom różne kwestie, które mogą ich nurtować. Jedną z takich kwestii jest właśnie stymulacja rozwoju niemowlaka. Jak więc specjaliści odnoszą się do tego zagadnienia? Jak twierdzą, wszystko zależy od konkretnego etapu rozwoju, na którym dziecko się aktualnie znajduje. W okresie niemowlęctwa wszystko zmienia się bowiem tak szybko, że trzy miesiące, które dla dorosłego człowieka są niczym, tu mają ogromne znaczenie i tym samym zupełnie inaczej zachowuje się dziecko trzymiesięczne, a inaczej sześciomiesięczne. Co za tym idzie, interesują je też całkiem inne obiekty znajdujące się w ich otoczeniu. Dlatego też ważnym jest, by zapoznać się z głównymi przedmiotami zainteresowania dziecka w każdym miesiącu jego życia i ułatwiać mu kontakt właśnie z tym, co go szczególnie zajmuje i tym samym zapewni mu rozwój.
Na najwcześniejszych etapach życia najważniejsza jest sensoryczna stymulacja dziecka. Kolory, zapachy, zróżnicowane w dotyku tkaniny, miękkie pluszaki, futrzane poduszki, miękkie maty rozkładane na podłodze, duże, piankowe zabawki – na początku należy przede wszystkim stymulować zmysły niemowlaka. Na inne elementy jeszcze przyjdzie czas. Umożliwiajmy dziecku kontakt z gumowymi zabawkami, gryzakami, miękkimi misiami (jednak należy pamiętać, by w żadnym wypadku nie zawierały one małych elementów!).
Na kolejnych etapach można rozpocząć nieco bardziej skomplikowaną stymulację rozwoju dziecka. Pamiętajmy o tym, by dużo do niego mówić, gdyż ułatwi mu to naukę mówienia i ojczystego języka. Oprócz tego dziecko, z którym od małego dużo się rozmawia, będzie więcej rozumiało oraz czuło się akceptowane i potrzebne, a ponadto będzie miało poczucie, że jest częścią wspólnoty i bierze czynny udział w jej życiu. Jeśli bowiem dorośli cały czas się do niego odzywają (mimo, że przecież jeszcze nawet nie umie im odpowiedzieć!), musi to oznaczać, iż uważają malucha za część swojego „stada”, ponadto część równą sobie, która posiada takie same prawa i przywileje.
Na każdym etapie rozwoju dziecka najkorzystniejsze będą dla niego inne zabawy. Na początku należy zapewniać dziecku bardzo proste rozrywki stymulujące zmysły (jak już wcześniej opisano – miękkie maskotki, futrzane poduszki itp). Z czasem można zainwestować w proste zabawki z klockami, które należy dopasować kształtem do wyciętego otworu.