Bóle towarzyszące menstruacji nie powinny być bagatelizowane i uznawana za coś normalnego. Jak się okazuje, około 10% kobiet cierpi każdego miesiąca z powodów związanych ze schorzeniem, jakim jest endometrioza. Wyżej wspomniana poza uciążliwymi, comiesięcznymi objawami może przyczyniać się również do powstawania innych schorzeń. W tym artykule powiemy sobie o tym, co warto wiedzieć na temat endometriozy.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza jest to schorzenie, które polega na występowaniu endometrium poza jamą macicy. Pomimo wielu badań nad powodem występowania wyżej wymienionej, żaden z naukowców nie dotarł do tego, co tak naprawdę może być przyczyną endometriozy. Bez względu jednak na okoliczności powstawania tego typu schorzenia, możliwe jest skuteczne leczenie endometriozy. W przypadku niepokojących objawów, o których powiemy w dalszej części artykuły, należy niezwłocznie udać się do centrum leczenia endometriozy i tam, po postawieniu przez lekarza diagnozy, rozpocząć właśnie proces, jakim jest leczenie endometrium.
Objawy, które mogą wskazywać na endometriozę
Pierwszym zasadniczym objawem, który powinien skłonić niemal każdą kobietę do udania się do centrum leczenia endometriozy, w celu jej potwierdzenia lub wykluczenia, są bóle owulacyjne. Oczywiście wyżej wspomniane nie zawsze muszą świadczyć o chorobie, nie mniej jednak warto poddać się odpowiednim badaniom. Następnym objawem, który może wskazywać na tego typu schorzenie jest ból w trakcie stosunku oraz bóle w obrębie miednicy. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do występowania krwiomoczu. Jak się okazuje, endometrioza potrafi przybrać również postać bezobjawową i ujawnia się dopiero w momencie, gdy dana kobieta ma trudności z zajściem w ciążę. Jeżeli pomimo usilnych starań nie dochodzi do zapłodnienia, może okazać się, że sposobem na to będzie leczenie endometriozy.
W jaki sposób uporać się z endometriozą?
Jedyny sposób na tego typu schorzenie, to poddanie się procesowi, jakim jest leczenie endometrium. Przybiera ono różnorodne formy i zależne jest od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki oraz wielu innych czynników. Oczywiście o metodzie leczenia decyduje lekarz, a może ono przebiegać z zastosowaniem leków lub nawet zabiegu chirurgicznego. Ważne jednak, aby nie bagatelizować problemu i udać się do lekarza.