tampony

Cykl menstruacyjny jest to proces występujący regularnie w postaci zmian w poziomie hormonów. Zmiany te występują u kobiet w czasie rozrodczym. Cykl miesięczny 28 dni i w ciągu pierwszych dni występuje krwawienie miesięczne. W połowie takiego cyklu występuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka. W takim czasie możliwe jest zapłodnienie komórki jajowej przez plemniki i w rezultacie powstanie ciąży. Czym dokładnie jest cykl miesięczny? Jakie są jego fazy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cykl-menstruacyjny-przebieg-prawidlowy-i-zaburzenia-cyklu/ 

Cykl miesięczny – czym dokładnie jest? 

Cykl miesięczny, zwany również cyklem miesiączkowym jest to powtarzający się regularnie czas zmiany na poziomie żeńskich hormonów płciowych. Regularne występowanie cykli miesięcznych rozpoczyna się z momentem pojawienia się pierwszej miesiączki, czyli menarche. Pojawia się ona około 12 – 14 roku życia. Średni czas trwania cyklu miesięcznego wynosi 28 dni. Zdarzają się również siedmiodniowe wahania cyklu w obie strony. Oznacza to, że może on trwać w dolnej granicy 21 lub w górnej 35 dni. Takie wartości nie odbiegają od normy i nie stanowią podstaw do niepokoju.

Jakie są fazy cyklu miesięcznego? 

Cykl miesiączkowy można podzielić na kilka następujących po sobie faz. Kilka pierwszych dni występuje pod postacią krwawienia, czyli menstruacji. Jest to pierwsza faza. Podczas tych dni dochodzi do złuszczenia się błony śluzowej macicy. Krwawieniu towarzyszą zmiany hormonalne takie jak spadek poziomu estrogenu i progesteronu. Pod wpływem hormonów FSH dochodzi do dojrzewania pęcherzyków jajników. 

Drugi etap to tak zwana faza folikularna. Szkoda ona na 6 – 13 dzień cyklu. Wówczas następuje wzrost poziomu LH, który pod wpływem pęcherzyków jajników rośnie. Jajniki wydzielają większą ilość estrogenów. Dochodzi do pogrubienia błony śluzowej macicy, a 4 dni przed owulacją występuje okres płodny. Owulacja przypada mniej więcej na połowę cyklu miesięcznego, czyli można powiedzieć że występuje w okolicach 14 dnia cyklu. Zapłodnienie możliwe jest jeszcze dwie doby po owulacji. 

Trzeci etap, czyli faza lutealna występuje od 15 do 28 dnia cyklu. W pustego pęcherzyka wydostaje się ciałko żółte, które rozpoczyna produkcję progesteronu. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do implantacji zarodka.

Zobacz też: http://beblaki.pl/czym-jest-anti-aging/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here