Objawy i diagnostyka poronienia

Zakończenie ciąży przed 22.tygodniem w medycynie określa się mianem poronienia. To sytuacja kliniczna, która nie należy do najprzyjemniejszych, często przysparzając ogrom bólu zarówno kobiecie, jak i całej rodzinie. Faktem jednak jest, że około 15-25% ciąż kończy się przed czasem i zazwyczaj ma to miejsce zaraz po implantacji zarodka. Największy odsetek poronień notuje się u kobiet, które zachodzą w ciążę po 40.roku życia i jak wskazują badania może to być nawet połowa ciąż.

Czym jest poronienie?

Około 22. tygodnia płód jest już zdolny do przeżycia poza łonem matki. Mowa wtedy o porodzie przedwczesnym. W sytuacji, kiedy ciąża zostaje rozwiązana przed 22.tygodniem, stan określa się poronieniem. Wraz z wiekiem ciążowym, ryzyko utraty dziecka spada, jednak jest to uzależnione nadal od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest oczywiście wiek i stan zdrowia kobiety oraz ojca dziecka, a także choroby i styl życia kobiety. Istotna jest również właściwa dieta, oraz suplementacja, by dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki i minerały oraz witaminy. W takiej sytuacji lekarze zalecają preparaty z DHA, kwasem foliowym, jodem, wit.D, czyli wszystko to co zawiera Mama DHA.

Dlaczego dochodzi do poronienia?

Powodów poronień jest wiele, jednak najczęściej za taki stan kliniczny odpowiadają wady genetyczne zarodków. Taki naturalny proces redukcji uszkodzonego płodu reguluje organizm i jest to ewolucyjny mechanizm. Dlatego poronienia płodu z wadami genetycznymi zdarzają się najczęściej w początkowej fazie zapłodnienia.

Jedną z częstszych przyczyn poronień są zaburzenia hormonalne. Po zapłodnieniu w organizmie kobiety dochodzi do ogromnych zmian, a wśród nich jest potrzeba wyprodukowania większej ilości progesteronu. Jest on niezbędny do utrzymania ciąży, a w przypadku jakichkolwiek zaburzeń w jego produkcji, dochodzi do niewystarczającej ilości hormonu i utraty ciąży.

Równie częstą przyczyna poronienia są wszelkie zmiany anatomiczne w narządach rozrodczych. Często kobieta nawet nie jest świadoma istnienia problemu i dowiaduje się o tym podczas diagnostyki lekarza ginekologa.

Jak rozpoznać poronienie?

Najczęściej objawem poronienia jest krwawienie z dróg rodnych. Często pojawia się również ból podbrzusza. Objawy te do złudzenia przypominają miesiączkę, jednak zarówno krwawienie, jak i ból są znacznie silniejsze. Należy również zaznaczyć, że we wczesnym etapie ciąży niewielkie krwawienie jest zupełnie normalne i występuje dość często. Nie zawsze świadczy ono jednak o poronieniu. Dlatego w celu zdiagnozowania sytuacji trzeba uda się do lekarza, który przeprowadzi badanie ginekologiczne i USG. W sytuacji, kiedy jednak doszło do poronienia lekarz podejmuje decyzje o dalszych krokach. Może zalecić odpoczynek, leki, czasem niezbędne jest opróżnienie jamy macicy.

Chcesz zapewnić dziecku odpowiednie warunki do rozwoju już od samego poczęcia? Wzbogać swoją dietę i zastosuj właściwą suplementację. Wejdź na mamadha.pl i sprawdź, jak ważne są składniki mineralne i witaminy do prawidłowego rozwoju płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here