Mimo że cesarskie cięcie jest wybawieniem dla kobiet, którym grozi poród z powikłaniami, to jednak nadal należy pamiętać, że ten sposób przyjścia dziecka na świat jest zdecydowanie bardziej obciążający dla matki niż poród naturalny. Dlatego cesarskie cięcie powinno być wykonywane jedynie na konkretne wskazania lekarskie. Jakie są najczęstsze przyczyny, dla których lekarze decydują się na wykonanie cesarskiego ciecia w sposób planowany?
Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie wykonywane w dzisiejszych czasach jest operacją bezpieczną i służy uniknięciu wielu śmierci noworodków i/lub matek. Dzięki cesarskiemu cięciu, szanse na prawidłowy rozwój mają dzieci, które jeszcze przed kilkudziesięcioma laty prawdopodobnie poniosłyby szybką śmierć. Są to głównie dzieci, które podczas porodu owinęły sobie wokół szyi pępowinę, a także dzieci, których których ułożenie do porodu jest pośladkowe. Zdecydowanie też cesarskie cięcie pomaga przyjść na świat bliźniętom oraz dzieciom o dużej masie urodzeniowej. Lekarz ginekolog Wrocław decyduje również o porodzie przez cesarskie cięcie wtedy, gdy dziecko jest niewspółmiernie duże w stosunku do miednicy. Można to ocenić na badaniach USG przed porodem, podobnie jak można ocenić, czy istnieją wady w budowie miednicy matki, które mogłyby doprowadzić do rozlicznych i groźnych w skutkach uszkodzeń w kośćcu matki rodzącej siłami natury.
Cesarskie cięcie planowane z wyprzedzeniem
Cesarskie cięcie planuje się też z wyprzedzeniem u kobiet, które mają wysokie ciśnienie w ciąży oraz wtedy, gdy mają rozpoznaną nieuregulowaną cukrzycę ciążową, której towarzyszy wysoka przewidywana masa urodzeniowa dziecka. Zdecydowanie też kwalifikacją do cesarskiego cięcia jest łożysko przodujące, a także naczynia przodujące. Co ciekawe, „cesarka” może zostać zaordynowana też w sytuacji, gdy matka ma opryszczkę w okolicach narządów rodnych. O wszelkich wskazaniach do tego typu zabiegu powinien zdecydować specjalista, który odpowiada za prowadzenie ciąży pacjentki.
Porody przez cesarskie cięcie
Poza wskazaniami do cesarskiego ciecia, które są określane na dłuższy czas przed porodem, istnieją sytuacje, w których decyzja o takiej operacji pada podczas akcji porodowej.
Cesarskie cięcie zaordynowane w momencie uchwycenia na KTG zanikającego tętna jest bezpośrednią pomocą dla matki i dziecka. Gdy do szpitala przyjeżdża matka, której akcja porodowa rozpoczęła się w bardzo wczesnej ciąży, ale po przejściu przez magiczną granicę przeżywalności dziecka, wówczas też cesarskie cięcie jest koniecznością, aby nie stresować płodu, który na przykład w 27 tygodniu ciąży nie jest jeszcze przez naturę przygotowany do przejścia przez kanał rodny bez negatywnych i ostrych powikłań.