Na co zwracać uwagę szukając dobrego psychologa lub psychoterapeuty

psycholog

Wybranie odpowiedniego specjalisty jest bardzo ważnym elementem pomocy psychologicznej, ponieważ to właśnie relacja między nami, a psychologiem lub psychoterapeutą oraz jego umiejętności będą kluczowe w polepszaniu naszego stanu psychicznego.

Wybranie tego typu specjalisty wydaje się niełatwym zadaniem, ale na pewno nie niemożliwym, dlatego nie powinniśmy poddawać się na samym starcie. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać szukając odpowiedniego psychologa lub psychoterapeuty powinno być sprawdzenie jakie posiada wykształcenie. W przypadku psychologa powinien on posiadać tytuł magistra psychologii. Jedynie ukończenie studiów magisterskich z psychologii uprawnia do oferowania pomocy psychologicznej. Jeśli szukamy psychoterapeuty warunkiem koniecznym jest, aby był w trakcie nauki w szkole psychoterapeutycznej lub po jej ukończeniu. Psychoterapeuta jednak nie musi być po studiach magisterskich na kierunku psychologii. Może posiadać tytuł magistra z innej dziedziny np. socjologii. Jednak do wykonywania zawodu psychoterapeuty powinien przejść 4-letnie szkolenie. Szukając psychologa lub psychoterapeuty powinniśmy mieć na uwadze, że na chwilę obecną w Polsce nawet osoba bez odpowiedniego wykształcenia może otworzyć gabinet. Psychika ludzka jest bardzo delikatna, dlatego powinniśmy wybierać specjalistów z odpowiednim przygotowaniem do pracy z ludźmi. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty powinniśmy dowiedzieć się czy posiada on odpowiedni certyfikat, a w przypadku psychologa – tytuł magistra psychologii. Nie powinniśmy również mieć obaw przed zapytaniem się wprost danej osoby, która podaje się za specjalistę o jego kwalifikacje. Możemy także spróbować odnaleźć opinie na temat danej osoby oraz dowiedzieć się jakie posiada doświadczenie. To, że ktoś pracuje już od kilkunastu lat w gabinecie nie oznacza, że poznał już wiele przypadków różnych ludzi, dlatego mile widziane będą wszelkie praktyki, staże czy praca w różnych placówkach, gdzie udziela się pomocy psychologicznej. Jest to istotne, ponieważ mamy wtedy większą pewność, że nasz problem nie zaskoczy psychologa czy psychoterapeuty do którego zgłaszamy się po pomoc. Szukając specjalisty możemy bazować również na polecaniach naszych znajomych lub innych osób pracujących w tym zawodzie. Powinniśmy także sprawdzić w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta, najpopularniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna.

Gdy znajdziemy już kogoś z odpowiednimi kwalifikacjami warto umówić się na spotkanie. Terapia polega głównie na rozmowie, dlatego warto znaleźć specjalistę, który będzie odpowiadał nam również jako człowiek. W momencie, gdy będzie nas irytował sposób mówienia kogoś lub będzie według nas zachowywać się nieodpowiednio, terapia może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Również my jako pacjenci nie będziemy mogli skupić się na istocie problemu z którym zgłosiliśmy się do psychologa lub psychoterapeuty. Podczas lub po spotkaniu powinniśmy zastanowić się jak czujemy się w gabinecie u danej osoby. Czy czuliśmy się bezpiecznie? Czy jesteśmy w stanie obdarzyć tego specjalistę zaufaniem? Zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa w naszej relacji z psychologiem lub psychoterapeutą jest podstawą całej terapii. W momencie, gdy nie jesteśmy zaufać komuś w pełni nie będziemy chcieli dzielić się swoimi myślami oraz uczuciami. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy specjalista do którego przyszliśmy po pomoc stara się nas poznać i pragnie nas zrozumieć? Czy słucha uważnie tego co mówimy? Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę podczas wizyty jest czy zostały ustalone zasady według, których będą przebiegać kolejne spotkania. Zawarcie takiego kontraktu lub umowy pozwoli sprecyzować cel terapii. Będziemy mogli przedstawić swoje oczekiwania oraz na czym chcielibyśmy się skupić podczas sesji. Kolejnym pytaniem na które pomoże nam zadecydować czy dany psycholog lub psychoterapeuta jest profesjonalistą jest: czy osoba do której zwróciliśmy się po pomoc jest ukierunkowana na nas? To znaczy czy jest zainteresowana tym co mówimy oraz czy reaguje na nasze potrzeby. Czy odnosi się do nas z szacunkiem? Powinniśmy się także zastanowić czy wraz z osobą do której się zgłosiliśmy jesteśmy zgodni co do metod pomocy. Wszelkie nieporozumienia w tej kwestii mogą zakłócić przebieg terapii i znacznie obniżyć jakość udzielanej pomocy. Musimy zastanowić się także czy psycholog lub psychoterapeuta nie obiecuje nam zbyt wiele. W momencie, gdy zgłosimy się z objawami depresji, a osoba pomagająca obiecuje nam, że już po kilku spotkaniach będziemy w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania, powinniśmy przemyśleć czy ta osoba na pewno posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności. Profesjonalista będzie miał świadomość z tego, że każdy człowiek jest inny oraz nie ma jednej recepty na problemy każdego kto zgłasza się po pomoc, dlatego trudno stwierdzić jak szybko będzie można zauważyć efekty terapii.

Wybór odpowiedniej osoby, która udzieli nam pomocy psychologicznej jest bardzo ważnym krokiem do poprawienia jakości swojego życia.

Artykuł przygotowało Empatio – Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia – empatio.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*