Co zmieni program 500 plus?

Program 500 plus
Child.

Program, który wszedł w życie w kwietniu, to podstawowy postulat partii rządzącej. Program ten wzbudza wiele kontrowersji wśród ekonomistów, feministek, czy obywateli. Dlaczego?

Z ekonomicznego punktu widzenia, naszego państwa nie stać na płacenie 500 złotych miesięcznie na każde drugie dziecko, które nie przekroczyło 18 roku życia. Do tego pojawiały się głosy, że program będzie nieskuteczny i po paru latach nasz niż demograficzny nadal będzie na zatrważająco niskim poziomie. Dlaczego tak by miało się stać, mimo świadczeń na dzieci i większej pomocy od państwa? Wiele osób wskazuje na niepełną politykę prorodzinną, w której same pieniądze nic wielkiego już nie zdziałają. By w pełni realizować politykę prorodzinną, potrzeba innego podejścia i spojrzenia szerzej na sprawy dzietności.

Co wpływa na dzietność w Polsce?

Stabilizacja ekonomiczna jest ważnym kryterium, które rozpatrują rodzice, gdy chcą się zdecydować na dziecko. Prócz tego, liczy się też, jak nasze dziecko będzie wychowane i kiedy będziemy w stanie wrócić do pracy. Przy małej ilości żłobków i przedszkoli, niezwykle ciężki jest szybki powrót do pracy. Nie da się ukryć – nie każde dziecko ma babcię, która będzie miała czas i i siłę się nim zajmować. W takim przypadku wielu młodych rodziców jest w patowej sytuacji. Owszem, dostają dodatkowe pieniądze na dziecko, ale ciągle mają problem z innymi aspektami polityki prorodzinnej. Spójrzmy na kraje skandynawskie – istnieje tam pomoc finansowa od państwa, ale także bardzo rozwinięty system żłobków i przedszkoli – często przy zakładach pracy.

Do tego rodzice małego dziecka mogą skorzystać z elastycznych godzin pracy. Dzięki temu nadal będziemy mogli spędzać sporo czasu ze swoim dzieckiem, jednocześnie będąc aktywnym na rynku zawodowym. Niestety w Polsce takie udogodnienia dla pracowników posiadających dziecko to rzadkość. A jeżeli już one się pojawiają, to w większości przypadków dotyczą tylko matki, z pominięciem ojca, który też może mieć ogromny wkład w wychowanie dziecka.

500 zł na dziecko to program, który w istocie poprawia sytuację finansową rodzin już istniejących, jednakże nie wiadomo, czy osoby bezdzietne zachęci to ogromnej zmiany życiowej i posiadania przynajmniej dwóch pociech. W końcu nie da się ukryć, że to ogromna życiowa zmiana, która wymaga od nas poświęceń, jak i zrezygnowania na jakiś czas z pracy. Wielu osobom dalej nie będzie się to w zupełności odpowiadać. W końcu zdecydowanie się na jedno dziecko jest dla nas łatwiejsze i nie wydłuża tak czasu pojawienia się ponownie na rynku pracy. Gdyby istniała większa liczba żłobków i przedszkoli, a do tego działał program 500 plus, to wtedy można by użyć sformułowania, że polityka prorodzinna zaczyna być prowadzona kompleksowo. Na obecnym etapie tak nie jest.

Polityka prorodzinna ruszy na dobre?

Sama pomoc finansowa dla rodzin wielodzietnych wydaje się tylko początkiem działań w sferze polityki prorodzinnej. Jeśli wraz z tą zmianą przyjdzie większa liczba przedszkoli, żłobków, jak i elastyczniejsze godziny pracy dla rodziców, to wtedy możemy liczyć na ogromne zmiany w kwestii dzietności. Obecnie jest to wątpliwe. Owszem, może dla kogoś, kto pragnął kolejnego dziecka, to 500 na dziecko będzie zabezpieczeniem finansowym i pomoże tym samym podjąć ostateczną decyzję, związaną z powiększeniem rodziny. Tylko, czy osoba bezdzietna nagle zdecyduje się na posiadanie dwójki dzieci? Dla wielu socjologów jest to wysoce wątpliwe. Mówi się, że program 500 plus popchnie do większej dzietności osoby, które takie rodziny już dawno planowały. W innych wypadkach może niestety pozostać bez echa.

Za parę lat przekonamy się, czy program 500 na dziecko faktycznie coś zmienił w naszym społeczeństwie. W tym miejscu możemy mieć nadzieję, że 500 zł na dziecko to tylko początek zmian w polityce prorodzinnej, która powinna być priorytetowa w naszym państwie, szczególnie gdy system emerytalny opiera się na dzietności innych. A przy niżu demograficznym w przyszłości może nie być ludzi, którzy będą pracować na naszą przyszłą emeryturę.

Warto przeczytać – http://program500plus.net.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*