Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajnikówProblemy hormonalne są bardzo częste u kobiet, głównie w okresie dojrzewania lub podczas menopauzy. Mogą powodować niepłodność, nieregularne cykle miesiączkowe oraz schorzenia związanie z niewłaściwą gospodarką hormonalną.

PCOS

Zespół policystycznych jajników, czyli inaczej PCOS jest przyczyną niepłodności oraz innych problemów u kobiet. Przypadłość ta polega na zaburzeniu stężenia hormonów i niewłaściwych proporcjach LH i FSH, dlatego dochodzi do utworzenia małych i niegotowych pęcherzyków Graffa, w efekcie czego komórka jajowa nie zostaje uwolniona, a w jajnikach powstaje wiele torbieli, dlatego PCOS jest nazywany również zespołem wielotorbielowatych jajników.

Jak objawia się PCOS

Zespół policystycznych jajników powstaje w wyniku niewłaściwej gospodarki hormonalnej, więc może wpływać na owłosienie. Kobiety, które zauważyły wąsik lub owłosienie pojawiające się w nietypowych miejscach, powinny zbadać się pod kontem endokrynologicznym oraz ginekologicznym, aby wykryć nieprawidłowości we wczesnym stadium. Przypadłość ta jest nazywana „hirsutyzmem” i niestety wiąże się z pojawianiem grubych i ciemnych włosów między innymi na kobiecej twarzy. Hirsutyzm może powodować zmianę barwy głosu na bardziej męski oraz wzrost łechtaczki. Innymi objawami zwykle bywają trądzik i zmiany skórne przypominające okres dojrzewania.

Kobiety stosujące dietę i uprawiające regularnie sport wyróżniają się lepszą przemianą materii i nie powinny mieć problemów z otyłością. Jeżeli pojawią się trudności z utrzymaniem właściwej masy ciała, a stosowane diety nie dają efektów, należy znaleźć przyczynę powstałego problemu. Jak to zrobić? Należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia wszelkich nieprawidłowości.

Jak leczyć PCOS

Zespół wielotorbielowatych jajników jest chorobą dziedziczoną genetycznie, a takie przypadłości leczy się bardzo długo i czasami można tylko złagodzić objawy. Jeśli w rodzinie bliska osoba choruje na zespół policystycznych jajników należy udać się do lekarza ginekologa i wykonać badanie USG, aby ewentualnie wykluczyć PCOS. Zalecane jest również sprawdzenie stężenia hormonów, ponieważ jeśli występują anomalia, można wykryć je we wczesnym stadium i rozpocząć leczenie, unikając w ten sposób rozwoju choroby i nasilenia objawów.

W celu leczenia PCOS lekarze zalecają antykoncepcję doustną, która ma na celu ustabilizowanie pracy jajników poprzez zaprzestanie produkcji i uwalniania jajeczek. Środki antykoncepcyjne powinny przywrócić równowagę hormonalną oraz spowodować wyłuszczenie powstałych torbieli podczas zatrzymania owulacji. Terapia hormonalne nie gwarantuje jednak sukcesu i jej stosowanie może dodatkowo rozregulować organizm kobiety. Pigułki antykoncepcyjne zawierają sztuczne hormony, które należy odpowiednio dobrać do potrzeb danej osoby. Jeśli nasz organizm źle zareaguje na dany środek, mogą pojawić się częste bóle głowy, zmęczenie, brak chęci do życia oraz spadek libido.

Często jako terapię wspomagającą złagodzenie objawów oraz odzyskanie równowagi hormonalnej lekarze proponują środki o bardziej naturalnym i zarazem mniej inwazyjnym składzie. Przykładem mogą być preparaty zawierające mio-inozytol oraz kwas foliowy, wspierające przywrócenie cyklu owulacyjnego oraz normalizujące równowagę hormonalną.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Inofem.pl, gdzie mogą Państwo kupić naturalny preparat leczący zespół policystycznych jajników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*