Zawód: krawiec

krawiec

krawiecChociaż w dobie wszędobylskich centrów handlowych, wypełnionych sieciówkami, w których możemy kupić niemalże każdy możliwy fason i kolor ubrań, wydawać by się mogło, że dla krawca nie będzie miejsca. Na szczęście rynek nadal jest chłonny i popularnie sklepy nie zawsze są w stanie zastąpić profesjonalistów. Kiedy należy się zwrócić po jego pomoc?

Taka sama sukienka

Dopóki jest się nastolatką, taki sam strój jak przyjaciółka może świadczyć jedynie o niezwykłej zażyłości między identycznie ubranymi dziewczynami. Dla mężczyzn jest to zdecydowanie mniejszy problem, dopóki nie okaże się, że ich partnerka ma taką samą sukienkę jak inna kobieta na sali. Efekt rozpaczy, rozdzierającej kobiece serce, może być pogłębiony, gdy okaże się, że sukienka była droga, a jej poszukiwania trwały naprawdę długo. Uniknąć tego można w jeden sposób – decydując się na usługi krawca, który stworzy dla nas unikalną kreację. Oczywiście, trzeba się nastawić na to, że to proces nieco dłuży – najpierw trzeba ustalić jak ma wyglądać, z jakich ma być materiałów i zebrać miary. To kolejna zaleta z wizyty u krawca. Strój będzie idealnie dopasowany, niezależnie od tego czy mamy idealne proporcje, czy nasza sylwetka jest wymagająca. To istotne, szczególnie dla panów, którzy chcą zostać posiadaczami świetnie skrojonych garniturów – niestety, polscy mężczyźni najczęściej wybierają sklepowe „mundurki” za duże o kilka rozmiarów.

A krawiec?

To jeden z najstarszych, rzemieślniczych zawodów. Chociaż niemal od zawsze potrzebujemy ubrań i ktoś musiał je szyć to dzisiaj postęp techniczny i tania siła robocza sprawiają, że dla krawców nie ma zbyt wiele pracy. Zwykle są to poprawki zakupionych już wcześniej ubrań. Dlaczego coraz rzadziej korzystamy z jego usług? Zwykle są po prostu za drogie. Kiedy już szyjemy ubrania na miarę to warto zadbać, aby były one z dobrej jakości materiałów, a te muszą kosztować. Dodatkowo płacimy za robociznę, ale i za fachową wiedzę, czyli to jaki krój ubrania dobrać do sylwetki. Często krawcy po prostu projektują dla nas zupełnie nową formę. Mimo wszystko takie ubrania będą niezwykłe i na pewno będą służyły przez długie lata.

Oczywiście krawiec krawcowi nie jest równy i niektórzy są specjalistami w szyciu garniturów, a inni zajmują się jedynie wykończeniami ubioru, czyli przyszywaniem guzików, metek itp.

Jak zostać krawcem?

Tak właściwie wystarczy talent i chęć nauki w domu – dzięki temu można nauczyć się podstaw, a później pracować pod okiem krawieckiego mistrza. Oczywiście istnieją też inne drogi edukacji – po gimnazjum można się udać do zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku zawodowym lub do technikum zawodowego. Jeśli pasję do szycia odkrywa się stosunkowo późno to można udać się na kursy kroju i szycia. W księgarniach istnieje wiele książek, które w fachowy sposób wytłumaczą jak szyć, a w razie wątpliwości można skorzystać z filmików instruktażowych zamieszczanych w internecie.

Czy warto iść do krawca? W zależności od tego, czego potrzebujemy odpowiedź jest różna. Elegancki, idealnie skrojony garnitur? Niepowtarzalna sukienka? Jak najbardziej. Kurtka lub płaszcz? Tutaj musimy liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami takiej usługi.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.ajozwiak.com/ – hurtownię tkanin i materiałów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*