Zalety i wady drzwi drewnianych

drzwi drewniane

Drewno jest materiałem niezwykle wdzięcznym. Do tego naturalnym. Ekologicznym. Dźwiękochłonnym, o świetnych parametrach izolacji termicznej. Przedstawiamy zalety i wady drzwi drewnianych. Najstarszym materiałem, z którego wykonać można drzwi i stolarkę okienną jest drewno. Jego trwałość, łatwość obróbki i niezaprzeczalne piękno powodują, że drewno do dziś jest najchętniej wykorzystywanym materiałem przy budowie domów, mebli, dekoracji i akcesoriów. Przedstawiamy plusy i minusy najbardziej znanego produktu z drewna, czyli drzwi. Plusów tego materiałów jest zdecydowanie więcej, a doskonałe środki do konserwacji drewna, nowoczesne technologie, stosowane podczas suszenia i impregnowania, pozwalają na uzyskanie produktu, który zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane gusta.

Naturalne piękno

Drewniane drzwi można ozdabiać na wszelkie sposoby, płaskorzeźbami, intarsją, ale ich największe piękno tkwi w prostocie. Drzwi wykonane z drewna są całkowicie ekologiczne i naturalne. Drzwi są całkowicie zdrowe dla człowieka.  Drewniane drzwi w domu podkreślają klimat drewnianego wykończenia. Idealnie będą pasowały do drewnianego domu o górskim klimacie czy domku letniskowego dla turystów.  Drewniane drzwi tworzą przepiękne dopełnienie elewacji i klimatu, zwłaszcza, że kolorystyka naturalnych kolorów drewna jest przebogata. Od jasnego brązu do niemal czarnego, o różnorodnym połysku.  Łącząc różne gatunki drewna można uzyskać przepiękne efekty wizualne.

Obróbka oraz montaż drewna

Drewno jest łatwe w obróbce i montażu. Nie jest materiałem zbyt plastycznym, ale pozwala obrabiać się w dowolny sposób. Drewno to nie tylko prosta deska na pióro – wpust, ale też możliwość uzyskiwania skomplikowanych wzorów, rzeźbionych ręcznie lub toczonych na maszynach do obróbki drewna. Tak naprawdę, zamawiając drewniane drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne, można zaprojektować coś zupełnie niepowtarzalnego, podkreślającego naszą indywidualność, a także niepowtarzalność elewacji naszej nieruchomości oraz charakter naszego mieszkania. Drewno dodaje elegancji, stylu i szyku, równie pięknie wygląda w klasycznych stylizacjach jak i tych całkiem nowoczesnych konstrukcjach.

drzwi drewniane

Izolacyjność i trwałość

Drewno to doskonały izolator. Nie przepuszcza ani ciepła ani zimna. Idealne rozwiązanie w naszych warunkach klimatycznych. To również ważne dla tych, którzy szukają rozwiązań mających wpływ na ekonomikę cieplną budynku.  To również świetny materiał do izolacji akustycznej. Mając drzwi drewnianej, mamy pewność, że to co dzieje się za drzwiami, za drzwiami pozostanie. Hałas zewnętrzny zaś nie będzie dokuczał. Trwałość drewna to ogromna jego zaleta. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia. Ewentualne uszkodzenia można z łatwością naprawić, a o jego trwałości świadczą zachowane drzwi zabytkowe, których wiek często przyprawia o zawrót głowy.

Waga i cena

To mogą być ewentualne minusy drewna. Waga drzwi drewnianych sięga często ponad 100 kg. Jednak odpowiednio zamontowane i wyważone, są całkiem bezpieczne dla użytkownika. Z reguły też cena drzwi drewnianych jest większa niż drzwi wykonanych z innych materiałów.  Drewno to również materiał, który wymaga odpowiedniego traktowania. Należy je od czasu do czasu impregnować i konserwować, zwłaszcza w miejscach narażonych na wpływ czynników atmosferycznych, wilgoć i promienie słoneczne. Nie lubi tak wilgoci, jak i zbyt dużej suszy. Może się wówczas wypaczać, mogą powstawać szczeliny, a także czasem może pojawić się pleśń.  Aby zapobiec wypaczaniu, stosuje się specjalną konstrukcję stalową, która w niczym nie pogarsza właściwości drewna i nie ma wpływu na jego walory wizualne.

Artykuł przygotowała fabryka okien FUTUR Sp. z o. o. ze Szczecina.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*