Jak zadbać o czystość wody w oczku ogrodowym? – porady

oczko ogrodowe

Oczko wodne to zbiornik wzniesiony w sposób sztuczny przez człowieka. Nic zatem dziwnego, iż równowaga biologiczna może być w nim zaburzona, a woda po jakimś czasie zarasta grubą i mało estetyczną warstwą glonów. Zostawienie tego problemu naturze nic nie pomoże – to nie staw naturalny.

Z resztą nie każdy może akceptować estetykę, którą proponuje nam przyroda. Są i tacy, którzy posuwają się do tego stopnia w sterylizacji toni oczka wodnego, iż przy pomocy specjalnych preparatów zabarwiają ją na ładny, niebieski kolor (oczywiście bez uszczerbku dla roślin i zwierząt). Im płytszy zbiornik, tym gorzej. Zielonkawa woda i narastająca z każdym dniem warstwa glonów może i nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale już rośliny i zwierzęta wodne na pewno nie ucieszą się z takich warunków, które między innymi ograniczają dopływ promieni słonecznych do głębszych warstw wody. Jak więc uchronić się przed taką sytuacją?

Skuteczna walka z glonami polega na unikach

Wszystko zależy od indywidualnych warunków, także sposoby jakie będą najwłaściwsze dla danego oczka wodnego. Nic jednak tak nie pomaga, jak zadbanie by im zapobiegać, a nie walczyć po fakcie. Jak? Podczas budowy oczka wodnego pojawia się wiele decyzji, które należy podjąć w związku z wyglądem końcowej realizacji projektu. Niektóre z parametrów wykopu mogą mieć wpływ na późniejszą tendencję do zanieczyszczania się zbiornika, a są to między innymi:
– optymalna głębokość oczka wodnego (nie mniej niż 50 cm; optymalnie jest to 100 cm),
– zacienione miejsce (namnażaniu glonów sprzyja światło słoneczne i szybko nagrzewająca się woda; dlatego też nie powinna być ona zbyt płytka),
– jeśli w zbiorniku mamy zamiar hodować ryby to pamiętajmy, żeby karmić je raz dziennie, tak by cały pokarm został zjedzony, gdyż nadmiar opadnie na dno, zgnije i stanie się dodatkową pożywka dla glonów,
– zacienienie wody można osiągnąć także przy pomocy roślin wodnych o dużych liściach,
– worki ażurowe, wypełnione kwaśnym torfem i ułożone na dnie, idealnie zadbają o skuteczną pomoc w walce z szybkim rozwojem glonów,
– filtr wody (wydajny i dostosowany do pojemności zbiornika).

Specjalne preparaty chemiczne

Odpowiednie warunki budowy oczka wodnego, uwzględnione w projekcie, a potem w wykonaniu całej konstrukcji niewątpliwie są bardzo ważne. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie decyzje i zachowania natury, dlatego warto wspomóc się w tej sytuacji specjalnymi preparatami. Ich zakup nie powinien być problematyczny, gdyż znajdziemy je w asortymencie każdego sklepu internetowego oraz stacjonarnego, który ma w swojej ofercie to, co potrzebne do założenia oczka wodnego. Czysta i przejrzysta woda na pewno warta jest każdej wydanej na ten cel złotówki. Wystarczy wybrać pojemność oraz rodzaj środka chemicznego i zastanowić się, na jakiej wydajności oraz efektach nam zależy. Cena? Od 30 do nawet 200 zł, z tym że odpowiednio wybrane preparaty mogą uchronić nas przed kolejnym wydatkiem przez kolejne kilka miesięcy. Jedyne na co dodatkowo warto zwrócić uwagę to czy dany produkt nie stanowi zagrożenia dla zwierząt i roślin wodnych oraz dla naszych domowych pupili, które mogą napić się z oczka wodnego, gdy będzie im za gorąco.

Czyszczenie

Czasem to jedyny sposób, gdy projekt i wykonanie budowy oczka wodnego przebiegło bez głębszej analizy problemu zanieczyszczenia wody oraz przyrostu glonów. Zostaje zatem oczyszczenie wody przy pomocy środków chemicznych oraz mechanicznie. Do tego celu można wykorzystać np. podbierak, jednak jest to bardzo czasochłonny sposób. Przed rozpoczęciem sezonu warto również zadbać o dno, by żadne z resztek organicznych, które przed zimą na nim osiadły, nie zgniły i nie stały się pokarmem dla zmętniających toń zbiornika mikroorganizmów. Jeśli zbiornik jest napełniony trzeba wówczas wypompować 2/3 wody, choć o wiele ekonomiczniej było by zakupić odkurzacz do oczek wodnych, którego użycie nie wymaga nawet wchodzenia do wody.

Więcej porad znajdziesz na Kupić-Oczko-Wodne.pl

[Głosów:2    Średnia:3/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*