Kiedy zacząć martwić się o ogród?

ogród

ogródPiękny dom idzie w parze z równie pięknym ogrodem. Niestety, często się o nim na długo zapomina, a wtedy okazuje się, że brak funduszy albo nieodpowiednie miejsce uniemożliwia zasadzenie pięknych roślin, krzewów… Kiedy w takim razie zaplanować jego budowę?

Dom powinien wzrastać wraz z ogrodem

W Polsce mało kto wynajmuje projektantów do ogrodów przydomowych. Często z oszczędności i przekonania, że sami świetnie sobie poradzimy z tym zadaniem. Niestety, zazwyczaj okazuje się, że za sadzenie roślin zabieramy się za późno. Dlaczego?

Budowa domu to poważna inwestycja, która pochłania wiele pieniędzy. Zwykle wtedy oszczędza się na tym, co jest dookoła, ale to niestety spory błąd, bo właśnie podczas prac budowlanych można zaoszczędzić na sadzeniu roślin. Podobają Ci się wysokie drzewa i krzewy, które osłonią Cię przed sąsiadami albo brzydkim widokiem? Będą potrzebowały sporo czasu, aby urosnąć, więc czemu nie zasadzić ich już na początku? Jeśli myślisz, że mogą zostać zniszczone przy pracy nad domem, to masz trochę racji. Tak się jednak nie stanie, gdy wynajmiesz projektanta zieleni, który z głową zaplanuje kiedy i jak posadzić rośliny, żeby ich obecność w żaden sposób nie kolidowała z budową domu.

Oszczędności?

Wbrew pozorom – tak. Małe drzewa i krzewy kosztują odpowiednio mniej (chyba, że decydujemy się na egzotyczne lub rzadkie i wymagające gatunki), a podczas projektowania, z góry ustalamy ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na realizację ogrodu, dzięki czemu można zaplanować tańsze lub droższe rośliny. Ponadto, czasami będzie można zaoszczędzić na ziemi. W niektórych miejscach, gdzie gleba jest dobra gatunkowo, na podstawę ogrodu można wykorzystać tę z wykopów pod fundamenty. Poza tym, dzięki temu, że będzie tworzony równolegle z domem będzie można zaplanować, a nawet wykonać ścieżki, tarasy, a także ogrodzenie i jego wygląd. Poza tym, co bardzo ważne i może być przydatne w przyszłości, to odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej i wody. Dzięki temu, że z góry będzie wiadomo, gdzie zostanie umieszczona altana, kwietniki, będzie można od razu rozplanować gdzie przydadzą się wtyczki do prądu, a gdzie krany z wodą, tak, aby później nie musieć przeprowadzać jej okrężną drogą lub rozbierać ścieżek czy podjazdów.

Ile kosztuje zaprojektowanie ogrodu?

Taki projekt to nie tylko odpowiednie rozstawienie roślin, ale także całościowe zagospodarowanie przestrzeni. Niestety, trochę kosztuje. W dużych ogrodach, zwykle projektant otrzymuje procent od kwoty, która zostanie przeznaczona na jego realizację i jest wyznaczona w kosztorysie. W przypadkach ogrodów domowych kwoty te wahają się od 1000 do 2000 złotych, w zależności od tego, co chcemy w nim umieścić i jak aktualnie wygląda teren, który planujemy zmodernizować. Pamiętajmy, że może na początku wydamy więcej, ale finalnie na pewno zaoszczędzimy na błędach, które moglibyśmy popełnić w trakcie spontanicznego sadzenia roślin.

Nie daj się nabrać za projekt, który będzie kosztował 200-400 złotych! To pułapka, najprawdopodobniej otrzymasz jedynie ogólny zarys, który niczego nie wniesie do budowy i tylko zmarnujesz pieniądze. Pamiętaj, że architekt nad każdą propozycją spędza długie godziny. Za jego wiedzę i doświadczenie ma prawo do godnego wynagrodzenia.

Artykuł został przygotowany przez firmę www.avangard-ogrody.pl/ specjalizującej się w usługach ogrodniczych – projektowaniu i zakładanie ogrodów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*