Zabiegi fizykoterapeutyczne

rehabilitacja

rehabilitacjaDzięki odpowiednio wdrożonej, dopasowanej oraz zastosowanej rehabilitacji możliwe jest zwiększenie aktywności fizycznej, ogólnej kondycji organizmu oraz wydolności ruchowej. Wszystkie te czynności pozwalają na znaczną poprawę komfortu życia i powrócenie do zdrowia.

Rehabilitacja ruchowa okazuje się niezwykle skuteczna i pomocna w leczeniu wielu dolegliwości oraz chorób. Dzięki odpowiedniemu jej zastosowaniu osoby starsze mają możliwość powrócić do codziennych zajęć, których przez pewien okres czasu nie mogły wykonywać, z uwagi na dotykające ich schorzenia, przebyte choroby, dolegliwości bólowe, i tym podobne. Rehabilitacja pozwala przede wszystkim na odzyskanie sprawności, tak bardzo potrzebnej w codziennym życiu.

Jak należy przeprowadzać rehabilitację ruchową?

Na jakie czynniki należy zwrócić szczególną uwagę? Aby odpowiednio wdrożyć rehabilitację i dobrać najbardziej skuteczne ćwiczenia ruchowe, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, zrobienie niezbędnych badań, które pozwolą na określenie, jaka jest kondycja pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dopiero po takim szczegółowym wywiadzie lekarskim możliwe jest wyznaczenie najważniejszych celów, które ma się zamiar osiągnąć w ramach późniejszej terapii. Jakie to cele? Wyróżnia się cztery, podstawowe cele, które można osiągnąć w ramach przeprowadzanej rehabilitacji ruchowej. Pierwszym z nich jest pełne zdrowie, następnie samodzielność, możliwie największe usprawnienie oraz zniwelowanie dyskomfortu w danej chorobie.

Rehabilitacja w głównej mierze dąży do osiągnięcia samowystarczalności. Pacjentom zależy na tym, aby w swoim miejscu zamieszkania mogli normalnie funkcjonować, bez większej pomocy osób trzecich. Ważne jest samodzielne wykonywanie codziennych obowiązków i komfort życiowy. Rehabilitacja ruchowa jest przeprowadzana przez specjalistę, posiadającego niezbędne do tego uprawnienia. Najczęściej wykonuje się ją w specjalnej sali rehabilitacyjnej, wyposażonej w niezbędne sprzęty i urządzenia.

Aby rehabilitacja mogła przynieść w pełni zadowalające efekty, niezwykle ważna jest przede wszystkim motywacja do ćwiczeń. Pacjent, który nie będzie czuł tej motywacji, nie będzie dawał z siebie wszystkiego, a tym samym nie osiągnie wyznaczonych wcześniej celów. Motywacja jest zatem niezbędna w tym przypadku. Rehabilitację ruchową ocenia się na podstawie prowadzonej regularnie dokumentacji. W jej ocenie bierze się pod uwagę przede wszystkim ruchomość stawów oraz siłę mięśni. Rehabilitant, który pracuje przez dłuższy czas z pacjentem, jest w stanie ocenić, czy następuje widoczna i satysfakcjonująca poprawa. Jak się motywować? Co zrobić, by nabrać ochoty do regularnych ćwiczeń z rehabilitantem? Motywacją może być przede wszystkim fakt, że w wielu przypadkach nie podejmowanie odpowiedniej rehabilitacji prowadzi do unieruchomienia. W rezultacie wielu ludzi skazanych jest po prostu na leżenie w łóżku, co niesie ze sobą szereg kolejnych, poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Artykuł został przygotowany przez rehamedica.net – profesjonalna rehabilitacja Tarnów i fizjoterapia

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*