Wyposażenie klatki dla chomika – co kupić?

klatka dla chomika

Wielu osobom może się wydawać, że urządzenie klatki dla chomika nie przysparza większych trudności. Warto mieć jednak świadomość, iż staranne wyselekcjonowanie akcesoriów i zagwarantowanie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia klatki może mieć zbawienny wpływ na komfort zwierzęcia.

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią wielkość chomiczego lokum oraz o ulokowanie go w możliwie najlepszym miejscu.

Wielkość klatki zależy przede wszystkim od gatunku chomika, bowiem te potrafią znacznie różnić się wielkością i potrzebami. Wydaje się jednak, że minimalny rozmiar klatki powinien wynosić około czterech tysięcy centymetrów kwadratowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że chomik to zwierzę niezwykle aktywne i skłonne do ruchu, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się zagwarantowanie mu większej przestrzeni życiowej.

Wyposażenie klatki, czyli jak zadbać o komfort chomika

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do zdecydowanie najistotniejszych elementów wyposażenia klatki dla chomika należą poidełko oraz miseczki. Gryzoń powinien móc napić się i zjeść bez problemów. Miska na pokarm często nie jest konieczna, bowiem chomiki uwielbiają chować jedzenie w ściółce, jednak inwestycja w poidełko to kluczowa kwestia. Rzecz jasna, przez cały czas trzeba mieć na uwadze, że obowiązkiem właściciela chomika jest regularne i systematyczne uzupełnianie zapasów wody i pożywienia.

Chomik uwielbia ruch, dlatego kupno kołowrotka to zdaniem wielu fachowców kolejny obowiązek osoby, która pragnie opiekować się tym sympatycznym gryzoniem. Rozmiar kołowrotka należy dostosować do gabarytów zwierzęcia, gdyż chomiki syryjskie znacznie różnią się pod tym względem od chomików dżungarskich. Dobór kołowrotka nieodpowiedniej wielkości może skutkować problemami zdrowotnymi chomika, a nie ulega wątpliwości, że tego chce uniknąć każdy właściciel gryzonia. Warto starannie wyselekcjonować dostępne na rynku kołowrotki i zdecydować się na taki, który nie posiada szczebelków, bowiem te mogą prowadzić choćby od urazów kończyn.

Wszystkie chomiki uwielbiają się bawić, dlatego dobrym wyjściem może okazać się zakup zabawek oraz zagwarantowanie zwierzęciu kryjówki. Doskonale sprawdzają się na przykład wszelkie akcesoria służące do bujania, mostki, tunele czy piaskownica – znakomicie, jeśli będą one wykonane z drewna lub z materiałów ceramicznych. Rzecz jasna, odpowiedniej jakości zabawki mogą być pochodzenia naturalnego, a do takowych należą choćby łupiny kokosa. Kryjówka zaś zapewni chomikowi komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Optymalne warunki oraz pożywienie to szansa na odpowiedni rozwój zwierzęcia

Posiadanie chomika wymaga od właściciela zagwarantowania mu ściółki. Właściwie odpylone trociny, ściółka konopna, ściółka lniana, siano – wszystko zależy od preferencji i możliwości właściciela. Ważne, żeby była ona miękka i pozwalała gryzoniowi na tworzenie korytarzy oraz tuneli. Ponadto, warto zatroszczyć się o wysokiej klasy pokarm. Gotowe karmy można odnaleźć w każdym sklepie zoologicznym, jednak należy pamiętać, że chomiki charakteryzuje błyskawiczny metabolizm, przez co jakość diety ma ogromne znaczenie. Karmę można uzupełniać owocami, warzywami czy nasionami traw.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Animalium.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*