Jak wybrać nowoczesne meble na taras?

nowoczesne meble na taras

Taras to jedna z największych zalet domu czy mieszkania w czasie lata. Pozwala wygodnie wypoczywać na świeżym powietrzu, ciesząc się otoczeniem natury i możliwością korzystania ze słońca. Jeśli taras ma dobrze spełniać swoją rolę, musi zostać jednak dobrze urządzony. Prawidłowe zagospodarowanie tarasu to wbrew pozorom niełatwe zadanie – wymaga sporego zaangażowania i podjęcia wielu niełatwych decyzji, z których najbardziej kłopotliwą jest zwykle wybór mebli. Jakie meble tarasowe kupić, żeby taras był nowoczesny i funkcjonalny?

Od czego zacząć urządzanie tarasu?

Jaki powinien być pierwszy krok w czasie urządzania wymarzonego tarasu? Zagospodarowywanie miejsca do wypoczynku warto zacząć od przejrzenia inspiracji i zastanowienia się, jaki styl najbardziej nam odpowiada i jaką dokładnie rolę powinien spełniać taras. Odpowiedź na to pytanie jest istotne zwłaszcza w przypadku niewielkich tarasów, na których trudno zmieścić i stół do serwowania posiłków, i leżaki do wypoczynku dla całej rodziny.

Jeśli taras ma służyć przede wszystkim jako letnia jadalnia, warto największą uwagę skoncentrować na wyborze stołu i krzeseł. Jeśli jednocześnie chcielibyśmy na tarasie spędzać czas na czytaniu książek czy opalaniu się, zamiast krzeseł można wybrać wygodniejsze fotele.

Jeśli taras ma służyć raczej opalaniu się niż serwowaniu obiadów czy podwieczorków dla rodziny i przyjaciół, zamiast dużego stołu, można wybrać mniejszy stolik, a zdecydować się na zakup wygodnych leżaków. Ta opcja będzie idealna zwłaszcza na tarasach przybasenowych.
Już na etapie planowania warto pomyśleć o rozmieszczeniu mebli, ale także o stylu, w jakim mają być one utrzymane. Podjęcie decyzji dotyczących rodzaju i stylistyki mebli znacznie ułatwi nam ich zakup.

meble pod zadaszeniem

Meble tarasowe – który materiał wybrać?

Sklepy oferują szeroki wybór mebli tarasowych. Te różnią się nie tylko przeznaczeniem i stylistyką, ale przede wszystkim materiałem, z którego je wykonano. Najpowszechniej stosowane na tarasach są:

  • meble tarasowe drewniane – Ich niewątpliwą zaletą jest niepowtarzalny urok. Drewno kojarzy się z ciepłem, rodzinną atmosferą, naturalnością. Sprawia, że taras natychmiast staje się przytulniejszy i sprzyja relaksowi. Minusem drewna jest natomiast konieczność jego regularnej konserwacji. Niekonserwowane drewno szybko się niszczy i butwieje, a w efekcie nie nadaje się do użytku. Decydując się na drewniane meble tarasowe, trzeba się także liczyć z tym, że są one znacznie mniej odporne na wilgoć i niskie temperatury niż np. aluminium i przechowywane na zewnątrz przez cały rok szybko stracą swój pierwotny wygląd i właściwości. Ten materiał warto wybrać, jeśli nie przeraża nas konieczność konserwacji oraz jeśli mamy gdzie przechowywać meble drewniane w okresie jesieni i zimy.

  • meble tarasowe rattanowe lub wiklinowe – Ten rodzaj mebli tarasowych ceniony jest głównie za charakter. Meble rattanowe czy wiklinowe prezentują się bardzo naturalnie, kojarzą z przytulną, wyciszającą atmosferą. Stwarzają na tarasie niepowtarzalny klimat i doskonale się prezentują. Decydując się na meble z tych materiałów, warto mieć jednak świadomość, że są one bardzo niewytrzymałe, jeśli chodzi o wilgoć i niskie temperatury. Mebli rattanowych czy wiklinowych nie można przechowywać cały czas na tarasie, bo szybko ulegną zniszczeniu. Na tę opcję warto zdecydować się tylko wtedy, jeśli mamy gdzie przechowywać meble tarasowe w czasie zimy i niesprzyjającej przesiadywaniu na tarasie pogodzie.

  • meble tarasowe z technorattanu – Ten typ mebli to przykład doskonałego połączenia estetyki i funkcjonalności. Technorattan do złudzenia przypomina naturalny rattan, prezentując się elegancko i przytulnie zarazem. Jednocześnie jest niezwykle odporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne jak i na temperaturę oraz wilgoć. Jego inna zaleta to także łatwość utrzymania w czystości. Meble tarasowe technorattanowe wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, żeby odzyskały swój pierwotny wygląd i ładnie się prezentowały.

    – meble tarasowe z aluminium – Meble z aluminium są bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie trzeba ich chronić przed deszczem, ponieważ ten nie ma na nie negatywnego wpływu. Ewentualne zabrudzenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Aluminium dobrze prezentuje się na nowoczesnych, nieco minimalistycznych tarasach. Jego wadą jest fakt, że szybko się nagrzewa, przez co może utrudniać wypoczynek w upalne, wakacyjne dni.

 

ludzie przy stole w ogrodzie

Które meble na taras wybrać?

Jak wybrać idealny mebel na taras? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Kupując meble na taras, warto dokładnie zastanowić się nad swoimi wymaganiami i możliwościami. Meble powinny nam wpaść w oko i pasować stylem do wykończenia reszty posesji, jednak muszą też spełniać pewne kryteria, jeśli chodzi o funkcjonalność. Muszą być wygodne i dobrze spełniać swoją rolę: służyć do wypoczynku czy do serwowania posiłków. Powinny być także łatwe w utrzymaniu. Jeśli nie dysponujemy miejscem na przechowywanie mebli tarasowych zimą, lepiej wybrać materiał odporny na niskie temperatury i wilgoć. W przeciwnym razie meble tarasowe szybko będą wymagały wymiany.

zadaszony taras

Gdzie kupować meble na taras?

Meble tarasowe mają w swojej ofercie sklepy meblowe oraz te z wyposażeniem ogrodowym. Ciekawsze modele znajdziemy także w sklepach designerskich. Jeśli marzą nam się nietypowe, oryginalne, designerskie meble na taras, warto postawić na małe sklepiki specjalizujące się w designie lub część mebli wykonać samodzielnie, na przykład ze starych palet.

Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*