Jak wybrać klatkę dla myszek? Jak wybrać klatkę dla myszek?

klatka dla myszek

Dzikie myszy są dla nas głównie problemem, za to udomowiona jest jednym z najsympatyczniejszych zwierzątek, jakie możemy trzymać w mieszkaniu – chociaż z ośmiu gatunków myszy występujących na terenie naszego kraju, tylko jeden jest udomowiony. Są to zwierzęta stadne, które zdecydowanie najlepiej czują się w towarzystwie jednego lub więcej gryzoni tego samego gatunku.

Przy zręcznym obchodzeniu się z myszą i konsekwentnym jej oswajaniu można z niej uczynić zwierzę, które bardzo pozytywnie odnosi się do człowieka. Najpierw jednak oczywiście trzeba zapewnić mu właściwe warunki. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór klatki, w której będziemy je trzymać. Ten artykuł może okazać się w tym aspekcie nieocenioną pomocą!

Istnieją dwa główne rodzaje klatek, w których przechowuje się myszy. Są to:

  • klatka z prętami – cechuje się doskonałą wentylacją, ale też szkodliwymi dla zdrowia gryzonia przeciągami. Jest to opcja dla osób, które nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy na klatkę dla swojej myszy. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, należy pamiętać o tym, by kupić klatkę, w której odległość między prętami wynosi mniej niż 5 mm, by uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę.

  • klatki dla myszy ze ścianką z plastiku – są one specjalnie przygotowane do przechowywania myszy; cechują się bardzo dobrą wentylacją, a jednocześnie są zaprojektowane w sposób zapobiegający przeciągom.

Wspomniane już zostało powyżej, że mysz jest zwierzęciem, które czuje się najlepiej w grupie, dlatego trzeba przygotować się na kupno w klatki, która pomieści więcej niż jedną myszkę. Należy tutaj wspomnieć, że najlepszym pomysłem jest kupno więcej niż dwóch samic – kupienie myszy obu płci to przepis na stworzenie mysiej rodzinki, która byłaby dla nas raczej problematyczna, zaś samce mają skłonności terytorialne, które mogą stanowić dla nich sporą szkodę. I tak decydując się na dwie samice należy zainwestować w klatkę o rozmiarach co najmniej 60×40 cm, a w przypadku większej ilości również na odpowiednio obszerniejszą klatkę.

Podstawowe wyposażenie klatki dla myszy jest takie samo jak w przypadku większości innych gryzoni – trzeba więc koniecznie zakupić jej domek, w którym będzie mogła się schronić (jest to szczególnie ważne dla myszy, które dopiero oswajamy, ponieważ bardzo łatwo się one stresują) oraz elementy pozwalające na łatwy dostęp do pożywienia, czyli pojnik oraz pojemnik na karmę i miski.

Wreszcie nie można zapomnieć o dostarczeniu gryzoniom rozrywki za pomocą zabawek. Podobnie jak chomiki, myszy bardzo lubią kołowrotki oraz tunele. Nie należy zaś dawać im bawić się kulami do biegania – przynajmniej jeżeli mamy zamiar zostawić zwierzaka przez długi czas samopas. O ile bowiem owe kule zawierają otwory do oddychania, ich wnętrze jest i tak bardzo duszne i mysz nie jest w stanie w niej wytrzymać dłużej niż kilka chwil. Zdarzały się już niestety przypadki śmierci spowodowanej uduszeniem spowodowanym zbyt długim przebywaniem w kulce – dlatego jeżeli chcemy pozwolić bawić się myszce w ten sposób, dopilnujmy by nie trwało to zbyt długo!

Jeżeli nie mamy zamiaru inwestować w specjalną klatkę dla myszy, wyposażenie kupowane przez nas nie musi być szczególnie drogie. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym myszki będą szczęśliwe, zadbane i bezpieczne.

Portal świat-klatek-casita.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*