Jak wybrać dobrego prawnika?

dobry prawnik

Czasami zdarzają się sytuacje, w których potrzebna jest nam pomoc prawnika. Samo jego znalezienie nie jest oczywiście niczym skomplikowanym. Trudności sprawia dopiero znalezienie osoby, która naprawdę zna się na tym co robi i będzie w stanie fachowo udzielić nam pomocy. Dlatego też jeśli chcemy zatrudnić konkretnego prawnika, musimy tę decyzję dobrze przemyśleć. Nasz wybór jest ważny przede wszystkim ze względu na to, że może on później przełożyć się na efekty prowadzonej sprawy – im lepszy prawnik tym większe prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia naszej sprawy sądowej (pozytywnego, tzn oczywiście na naszą korzyść). Zatem zanim zatrudnimy prawnika, zwróćmy uwagę na kilka istotnych informacji.

Początkowo bardzo ważne jest, aby w trakcie wyboru konkretnego prawnika zwrócić uwagę na sprawy, jakimi zajmował się on najczęściej. Prawo to niezwykle rozległa dziedzina i nie ma takiego prawnika, który byłby orłem we wszystkich. Prawnicy zazwyczaj są lepsze w prowadzeniu jednego typu spraw, za to w innych są mniej biegłe – jest to zupełnie normalne (tak samo jak nie każdy lekarz jest dobry we wszystkich chorobach). Dlatego też warto zadbać o to, aby wybrany radca prawny zajmował się wcześniej podobnymi sprawami do naszej.

Ponadto przy ważnych dla nas i trudnych sprawach nie warto zatrudniać kogoś, kto dopiero zaczął pracę w zawodzie prawnika – mimo wszystko warto zaufać zaufanej osobie, która posiada stosowane doświadczenie. Osoba nowa, świeża może nie posiadać jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Ostatecznie w końcu to doświadczenie uczy najwięcej każdego prawnika. Im dłuższy ma on staż pracy, tym oczywiście zwiększa się prawdopodobieństwo, że zna się na tym co robi i umie radzić sobie w różnych sytuacjach oraz że posiada stosowną wiedzę praktyczną, a nie tylko teoretyczną.

Nasz research na temat danego prawnika możemy zacząć od przejrzenia opinii w internecie. Dlaczego? To oczywiste: przecież żadna osoba tak trafnie nie oceni jakości świadczonych usług prawniczych niż osoba, która miała już przyjemność (bądź nie) współpracy z danym prawnikiem. Wydaje nam się, że spokojnie można wnioskować, że im więcej pozytywnych opinii znajdzie się na temat konkretnego prawnika, tym większe prawdopodobieństwo tego, że jest on naprawdę dobry w tym co robi. Jeżeli określona osoba już jakiś czas pracuje w zawodzie, to nie powinno być najmniejszego problemu ze znalezieniem takich opinii. W dzisiejszych czasach opiniuje się wszystko, jesteśmy społeczeństwem, które lubi wyrażać swoje zdanie w internecie, dzielić się wiedzą i doświadczeniami (oczywiście znacznie częściej lubi wylewać żale, na co również warto zwrócić uwagę przy proporcjach między dobrymi a złymi opiniami). Jeżeli więc ktoś był albo zadowolony, albo niezadowolony ze świadczonych usług, to z pewnością będzie chciał się z tym podzielić światu.

Ponadto jeszcze na etapie wyszukiwania najlepszego prawnika warto sprawdzić koszty poszczególnych, znalezionych przez nas ofert. Niestety nadal panuje błędne przekonanie, jakoby droższe usługi prawnicze miały świadczyć o wyższej jakości oferowanych usług. Ubolewamy nad tym, jednakże trzeba pamiętać, że nadal często cena nie idzie w parze z jakością, a ponoszenie większych kosztów za usługę może wpłynąć jedynie na to, że niepotrzebnie wydamy większe pieniądze. Dlatego też zawczasu warto poczytać i sprawdzić jak najwięcej ofert przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wtedy możliwe będzie wybranie najkorzystniejszej dla nas oferty, na którą z kolei nie wyda się zbyt wiele. Można również popytać się swoich znajomych, czy w ostatnich czasach nie korzystali z podobnych usług. Nikt z pewnością nie będzie w stanie lepiej nam doradzić, niż osoby nam bliskie. Z pewnością powiedzą nam one prawdę i polecą najlepszą osobę.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.kancelaria-walterowicz.pl specjalizującej się w doradztwie podatkowym i prawnym z siedzibą w Poznaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*