Wybieramy prezent dla obcokrajowca

Wybieramy prezent dla obcokrajowca

Wybieramy prezent dla obcokrajowcaJak wiadomo kraje różnią się od siebie nie tylko językiem i kulturą, ale też tradycją obdarowywania prezentami. Niektóre nacje za naturalne uznają przynoszenie drobnych upominków podczas wizyt u znajomych, dla innych to duże faux pas. Zatem zanim kupisz prezent dla obcokrajowca, zapoznaj się ze zwyczajami panującymi w jego kraju.

Kiedy wypada kupić prezent?

W wielu krajach warto obdarować gospodarza upominkiem, gdy składamy mu wizytę. Podobnie jest w trakcie uroczystości takich, jak urodziny. Z kolei nie wszędzie obchodzi się imieniny, które są popularne zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie czy Węgrzech. Dla niektórych nacji to święto traktowane jest, jak dublowanie przyjęcia urodzinowego.

Świętem, któremu również towarzyszą prezenty jest Boże Narodzenie. W większości krajów katolickich, jak również w Polsce, prezenty dostają wtedy wszyscy członkowie rodziny. Z uwagi na dużą komercjalizację i popularność „gwiazdki” np. w filmach, zwyczaj ten przesiąkł również do innych kultur. W tym okresie podarunkami obdarowują się również mieszkańcy Chin, Japonii czy nawet Indii.

Wybieramy prezent dla obcokrajowcaOczywiście każdy kraj posiada własne, charakterystyczne dla swojej religii obyczaje. W Chinach najhuczniej obchodzi się Chiński Nowy Rok. Z kolei w Rosji, najwięcej prezentów rozdaje się na początku roku, a w Indiach podczas Rakhi, gdy siostry otrzymują upominki od braci oraz Diwali, czyli festiwalu świateł.

W wielu kulturach celebruje się również dzień kobiet i mężczyzn. W Polsce przywykliśmy do małych upominków z tej okazji w formie kwiatów czy słodyczy. Dla odmiany w Rosji Dzień Kobiet obchodzony jest z dużą pompą. Prezentami obdarowują się nawet kobiety, a ponadto dzień jest wolny od pracy dla wszystkich.

Wybieramy prezent dla obcokrajowcaPopularne na świecie są również Walentynki. Szczególnie obchodzi się je w Japonii. Z tej okazji prezenty, które mają zawsze czekoladową formę, otrzymują tam wyłącznie mężczyźni. Miesiąc później – 14 marca, Japończycy obchodzą Biały Dzień i wtedy to panowie obdarowują prezentami kobiety, od których otrzymali walentynki.

Czego nie wypada kupić?

Co ciekawe, kwiaty w wielu krajach mogą być kontrowersyjnym prezentem z uwagi na ich konkretne odmiany i kolory. Niektóre z nich, jak np. chryzantemy i lilie symbolizują smutek i pogrzeb, więc warto ich unikać. W Japonii to samo skojarzenie wywołują kwiaty lotosu i kamelii. Uważać trzeba też na kwiaty białe, oraz żółte, które powiązane są z niewiernością i czerwone, będące synonimem zła. Ich liczba w bukiecie ma również duże znaczenie. W Polsce i we Francji preferuje się ich nieparzystą ilość, unikając pechowej 13-stki. W Japonii i Chinach liczbą, która przynosi nieszczęście jest 4.

Wybieramy prezent dla obcokrajowcaNależy również pamiętać o zwyczajach związanych z religią. Przykładowo, zwykle kojarzymy drogi alkohol z dobrym pomysłem na prezent. Jednak nie sprawdzi się on w krajach muzułmańskich. Podobnie jest z wyrobami skórzanymi, bo nie toleruje się w nich wieprzowiny. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy warto sprawdzić, czy rodzina z Turcji, Malezji czy Indii jest wyznania muzułmańskiego, bo nie jest to regułą.

Na alkohole trzeba też uważać w Europie. Przykładowo w Niemczech nie wypada obdarowywać się niemieckim winem. Są to bardzo tanie trunki i jako prezent mogą być potraktowane jako lekceważenie gospodarza. Lepiej w prezencie przynieść droższe wino pochodzące z Francji lub Włoch.

Często nie wypada obdarowywać bardzo drogimi prezentami, które wprawiają w zakłopotanie. Bywa tak, że etykieta nakazuje też, by odwzajemnić się podarunkiem o podobnej wartości, co może być problemem dla obdarowanego.

Pechowymi prezentami mogą być też ostre narzędzia takie jak noże i nożyczki. Warto unikać ich w Niemczech, gdzie symbolizują pech oraz we Włoszech, bo są tam synonimem smutku. Z kolei w Grecji i Gruzji oznaczają zakończenie związku.

Jak zapakować prezent?

Opakowanie prezentu w wielu kulturach ma szczególne znaczenie. Przykładowo w Japonii prezentacja upominku jest nawet ważniejsza, od jego zawartości. Podobnie jak w przypadku kwiatów, istotne są również kolory. W Brazylii i we Włoszech nie pakuje się prezentów w materiały w odcieniach fioletu i czerni, bo oznaczają one śmierć i żałobę. W krajach muzułmańskich taką samą symbolikę ma białe opakowanie.

Prezenty, który lubią wszyscy

Jeśli szukamy bezpiecznego prezentu, postawmy na drobny upominek. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, gdy nie znamy preferencji obdarowanego. Najczęściej wypada podarować dobrą czekoladę, drogi alkohol czy wyszukane słodycze. Inspiracji nie trzeba jednak szukać daleko. We Włoszech oznaką prawdziwej przyjaźni i miłości jest prezent w postaci domowego jedzenia. Najczęściej trafionym upominkiem są też kwiaty, jednak warto pamiętać o właściwym doborze ich kolorów i ilości.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem Prezent Dla Chłopaka.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*