Wybieramy kuchenkę mikrofalową – na co zwracać uwagę

kuchenka mikrofalowa

Kuchenka mikrofalowa jest sprzętem, wokół którego narosło sporo mitów. Chociaż nie każdą potrawę można przyrządzić w mikrofali, to jednak urządzenie to pozwala na bardzo dużą oszczędność czasu. Co więcej, łatwo utrzymać je w czystości, a jego używanie jest po prostu wygodne. Jak wybrać najlepszą kuchenkę mikrofalową?

Gotowanie i podgrzewanie potraw z wykorzystaniem kuchenki mikrofalowej jest szybkie i wygodne, co potwierdzi każdy posiadacz tego sprzętu. Do najchętniej kupowanych w Polsce urządzeń należą kuchenki mikrofalowe Samsung oraz Zelmer. O wyborze konkretnego modelu decydują często jego cena i wymiary, jednak nie są to jedyne parametry, które mają znaczenie podczas codziennego użytkowania sprzętu.

Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź też, czy materiały z jakich wykonano kuchenkę gwarantują jej trwałość i łatwość utrzymania w czystości, oraz sprawdź, jakie funkcje dodatkowe będzie miał Twój nowy sprzęt.

Budowa i wygląd kuchenki

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy czy zwykła? Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzona jest Twoja kuchnia. Jeśli zamawiałaś meble na wymiar, zdecydowanie lepiej będzie wyglądać kuchenka mikrofalowa do zabudowy (takie kuchenki znajdziesz w ofercie wiodących producentów, na przykład Samsung i Whirlpool). W sklepach znajdziesz także bardzo eleganckie urządzenia, które mogą skomponować się z każdym, nawet najbardziej designerskim wnętrzem – na przykład kuchenka mikrofalowa Samsung FW87SUB, Gorenje MMO20MEII albo Zelmer ZMW3100X.

Bardzo istotny dla trwałości kuchenki jest materiał, z którego zostało wykonane jego wnętrze. W sklepach znajdziesz urządzenia z wnętrzem z blachy stalowej lakierowanej, z wnętrzem ceramicznym oraz najtańsze, emaliowane. Jeśli zależy Ci na łatwym utrzymaniu kuchenki w czystości, wybierz urządzenie z ceramicznym wnętrzem.

Szybkość przygotowania potraw

Działanie każdej kuchenki mikrofalowej opiera się na tej samej zasadzie. Pod wpływem mikrofal wprawiających w ruch cząsteczki wody zawarte w żywności uderzają w siebie, wytwarzając ciepło, które następnie rozprzestrzenia się po potrawie. Dlatego właśnie moc kuchenki decyduje o tym, jak szybko jedzenie zostanie podgrzane.

W sklepach znajdziesz urządzenia o mocy od 700 do ponad 1000 W, jednak te z funkcją grilla mogą mieć moc nawet 1300W. Pamiętaj jednak, że aby skutecznie podgrzać żywność, nie wystarczy ustawić grzania na maksymalną moc – takie postępowanie może skończyć się wysuszeniem potrawy lub nawet jej przypaleniem. Zaawansowane sprzęty samodzielnie dobierają moc i czas potrzebny do podgrzania lub ugotowania potrawy, w innych urządzeniach zaś samodzielnie musisz dobrać ustawienia.

Niektóre sprzęty oferują także dodatkowe funkcje i programy, na przykład kuchenka mikrofalowa Samsung MS23K3513AS posiada funkcje podtrzymywania ciepła potraw, szybkiego rozmrażania oraz deodoryzacji. W kuchence Whirlpool AMW 497IX zaś, znajdziesz funkcję crisp, która pozwoli Ci na przyrządzenie chrupiących frytek, pizzy lub domowych wypieków.

Według rankingów popularności publikowanych na stronie morele.net

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*