Wpły instrumentów muzycznych na zgryz i uzębienie człowieka

zgryz i uzębienie

zgryz i uzębienieNauka gry na instrumencie bez wątpienia wymaga codziennego, często wielogodzinnego treningu. Instrumenty dęte nie są w tym temacie wyjątkiem. Mimo, że wpływ gry na instrumentach dętych na uzębienie i stan jamy ustnej muzyków pozostaje nadal zagadnieniem niejako otwartym, to pewnych rzeczy można być pewnym. Jak siły wytwarzane podczas gry oddziałują na układ stomatognatyczny muzyków?

Muzycy, którzy specjalizują się w grze na instrumentach dętych mają stosunkowo duże potrzeby. Nawet niewielka zmiana w pozycji uzębienia, bądź szczęki może mieć wpływ na grę. Do zadań stomatologa należy odpowiednie zrozumienie tych potrzeb i zwrócenie szczególnej uwagi na problemy, które wynikają z gry. Dlaczego?

Trębacz z odłupanym zębem przednim może go odnowić, co sprawi, że będzie to doskonale wyglądać z kosmetycznego punktu widzenia, lecz może znacznie utrudnić, a nawet zrujnować karierę. Problemy jamy ustnej mogą bowiem dostarczyć problemów z zakresem i jakością dźwięku.

Rodzaje instrumentów dętych w zależności od ustnika

Instrumenty dęte można podzielić w zależności od budowy ich ustnika.

Do grupy pierwszej zaliczamy instrumenty dęte blaszane tj. trąbka, puzon, gdzie do ustnika bezpośrednio przylegają wargi grającego. Podczas gry często zachodzi konieczność znacznego ucisku ustnika na wargi, a co za tym idzie na przednie zęby szczęki i żuchwy.

Kolejna rodzina instrumentów dętych to tak zwane jednostroikowe np. klarnet. Ustnik oparty o wargę na dolnych zębach i dociśnięty do szczęki sprawia, że wywierane są duże siły na powierzchnie wargowe dolnych zębów siecznych i podniebienie górnych zębów siecznych.

Trzecia grupa to z kolei instrumenty dwustroikowe np. fagot. Stroik obejmuje się wciągniętymi wargami, opierając je na brzegach zębów siecznych szczęki i żuchwy. Do ostatniej grupy należy zaliczyć natomiast instrumenty wargowe np. flet, gdzie dźwięk powstaje poprzez bezpośrednie zadęcie w otwór wlotowy instrumentu.

Zgryz u osób grających na instrumentach dętych

Według badań przeprowadzonych przez dr Caroline Blouin, u niektórych muzyków grających na instrumentach dętych blaszanych i jednostroikowych zauważono częstsze występowanie wad z grupy tyłozgryzów, natomiast w grupie muzyków grających na instrumentach dwustroikowych wad typu zgryzów krzyżowych. Stwierdzono także istotne spłaszczenie dolnego łuku zębowego w odcinku przednim.

Skąd taki wynik? Podkreśla się, że długotrwały i zbyt silny uchwyt ustnika może powodować skrócenie przedniego odcinka wyrostka zębodołowego oraz zębów. Ponadto zaobserwowano także większą częstotliwość występowania tych wad w miarę wzrostu intensywności ćwiczeń.

Problemy z uzębieniem

Muzycy grający na instrumentach dętych znajdują się w strefie podwyższonego ryzyka, gdy mowa o problemach jamy ustnej. Dlaczego?

Intensywne treningi, koncerty i owocna kariera to także na ogół cierpienie z powodu nadmiernej ruchliwości zębów wynikającej z dużej siły nacisku instrumentu kładzionego na zęby. Stosunkowo częsta przypadłość to także m. in. abrazja tj. ścieranie się twardych tkanek zęba pod wpływem czynników zewnętrznych. Ubytki abrazyjne znajdują zwykle miejsce w okolicy przyszyjkowej zębów przednich i bocznych.

Można je łatwo poznać ze względu na charakterystyczny kształt – gładka i lśniąca płaszczyzna. Ponadto w wyniku nieustannego opierania instrumentu o usta istnieje także prawdopodobieństwo zmian i uszkodzeń zębów oraz dziąseł.

Choroby dziąseł

Zapalenie dziąseł to niewątpliwie częsta przypadłość grających na instrumentach dętych. Problemy dotyczą przede wszystkim dolnej partii dziąseł, ze względu na duże objętości powietrza zasysanego i wydychanego podczas gry, co powoduje efekt suchości na wylocie z jamy ustnej. Suchość ust i dziąseł jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii, co zwiększa ryzyko m.in. zapalenia dziąseł.

Długotrwałe procesy zapalne prowadzą z kolei to paradontozy, która objawia się notorycznie zaczerwienionymi i obrzmiałymi dziąsłami, swędzeniem i bólem, a nawet krwawieniem dziąseł, chwianiem zębów i nieprzyjemnym oddechem. Dlatego praktyka stomatologiczna i regularna kontrola uzębienia to u muzyków specjalizujących się w instrumentach dętych podstawa. Skuteczne monitorowanie stanu jamy ustnej pozwoli profilaktycznie leczyć i zapobiegać wielu problemom, które mogą znacznie utrudnić grę.

Harmonia między muzykiem a dentystą

Muzycy, którzy wybrali instrument dęty muszą koniecznie regularnie konsultować się ze stomatologiem. Intensywna gra może przyczynić się do wystąpienia lub nasilenia niektórych istniejących wad zgryzu i powodować wspomniane choroby dziąseł.

Ponadto niezwykle istotna okazuje się także współpraca ortodonty z nauczycielem muzyki. Dotyczy to wyboru instrumentu przez ucznia. Jest to ważne, bowiem w przypadku stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości lekarz ortodonta może odradzić początkowo wybranego instrumentu i zasugerować inny, który nie pogorszy istniejących wad zgryzu.

Kwestia problemów jamy ustnej zawodowych muzyków nie znajduje jak dotąd żadnego odzwierciedlenia w polskim prawie. Niestety, żadna ustawa nie dostrzega specyficznych zagrożeń związanych z grą na instrumencie dętym, co pozwoliłoby stworzyć odpowiednie procedury. Czy ulegnie to zmianie? Być może muzyka dotrze w końcu także do organów prawa.

Artykuł powstał przy współpracy z http://odent.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

1 Komentarz

  1. Od okolo 6 lat gram na trabce. Poczatkowo raczej bym nie uwierzyla w to co tutaj napisaliscie, ale po okolo 3 latach rzeczywiscie wystapily wspomniane objawy. Osobiscie mialam przewlekle zapalenie dziasel ktore przyprawialo o bol glowy. Nie da sie ukryc, ze kontakt z dentysta to podstawa jezeli sie gra na instrumencie ustami. Ja chodze prywatnie 3 razy w roku, by nawet profilaktycznie przeciwdzialac chorobom ktore moga powstac w wyniku gry i teraz w zasadzie nie mam wiekszych problemow..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*