Wolne chwile spędzone wspólnie z dzieckiem – jak robić to dobrze?

Pomysły dla nastolatka

Chcesz wychować swoje dziecko na wartościową i szczęśliwą osobę, która nie boi się wyzwań, wyrażania własnego zdania oraz potrafi szanować innych? Nie rób tego zatem jedynie przy pomocy metod z zakładów poprawczych polegających na zakazach i nakazach. Autorytet i więzi w rodzinie buduje się przez wspólne spędzanie czasu i zaufanie, jednak nie każdy rodzic potrafi to dobrze zaaranżować.

Wielu z opiekunów traktuje to jak obowiązek, a dzieci bardzo łatwo potrafią wyczuć, czy ktoś robi to ze szczerych chęci, czy bo tak wypada. Również powaga, kiedy chodzi o zabawę, nie jest wskazana, gdyż mówienie co nie możesz robić i że tak nie wolno (nieustannie i tylko w odniesieniu do tego co robi maluch) nie jest dobra drogą. Opłaca się za to stosować równouprawnienie, które maksymalnie zatrze granice pomiędzy tym co wolno rodzicowi, a co dziecku. Sami nie lubimy jeśli ktoś kontroluje nas w czasie przeznaczonym na rozrywkę, dlatego nie róbmy tego swojej latorośli bez wcześniejszych negocjacji np. co do długości trwania zabawy. Chrońmy więc, ale pozwólmy się również sparzyć ostrzegając o konsekwencjach. Co więc można zrobić w takim wypadku?

Istotny jest wiek dziecka

Intuicyjnie wiemy, że wiek naszego malucha gra dość istotną rolę podczas wybierania wspólnej aktywności. Z najmłodszymi jest jednocześnie najtrudniej i najłatwiej, gdyż niewielkie oczekiwania łączą się tu z szybkością osiągania znudzenia związanego z daną zabawą, jeśli jest ona zbyt banalna lub nie angażuje zbytnio dziecięcej wyobraźni. Jeśli zaś chodzi o starsze potomstwo, sprawa nieco bardziej się klaruje, gdyż wystarczy połączyć wspólne spędzanie czasu z pasją danego dziecka. Zawsze sprawdza się jednak coś, czego nasza pociecha jeszcze nie robiła, np. wycieczka niespodzianka w jakieś ciekawe miejsce, wspólne pieczenie ciasta lub tortu, malowanie w plenerze, wszelkiego typu gry planszowe lub sportowe, majsterkowanie – nawet składanie zakupionych mebli do pokoju dziecka to wspaniała zabawa.

Pomysły dla nastolatka

W tym wypadku znalezienie wspólnego języka, czy też pomysłu na wspólne spędzenie czasu, będzie na pewno najbardziej kłopotliwe. Wiek nastoletni to okres buntu, ale i dużego wyczulenia na tworzenie bliskich więzi. Walka o miejsce z kolegami i koleżankami swojego dziecka nie jest wskazana, ale już wspólne plany z podaniem konkretnego terminu jak najbardziej. Nie musi to być nic niezwykłego, ot wyjście na pizze, do kina, na bilarda, czy też wspólne zakupy z małą niespodzianką w postaci tego, o co nastolatek prosi nas już od jakiegoś czasu. Wystarczy 2-3 godziny raz na jakiś czas, aby wysiłek zaprocentował. Możecie wtedy rozmawiać o wszystkim – ważne by pokazać, że interesujecie się światem swojego już niemal dorosłego dziecka. Pamiętać należy by wystrzegać się nakazów, jeśli nastolatek się nam z czegoś zwierza, a jedynie ograniczyć się do rad, podsuwając jednocześnie możliwe konsekwencje innych wyborów.

Proste i skuteczne

Nie ma jednej, właściwej recepty na spędzenie wolnego czasu ze swoim dzieckiem, niezależnie od wieku. Jeśli jednak zależy nam na prostocie i skuteczności to można wypróbować jeden z poniższych wariantów (łatwe w organizacji, ale nie nudne i co ważniejsze bardzo zbliżające do siebie dziecko i rodzica):
– zimowe zabawy (lepienie bałwana, jazda na sankach, bitwa na śnieżki, lepienie fortu),
– ugotowanie czegoś razem (zabawa smakiem w połączeniu z nauką przyjmowania dobrych rad i komunikacji zawsze ma szansę na zbudowanie mocnej więzi pokoleniowej),
– wspólna rozgrywka na konsoli lub komputerze (możecie współpracować, możecie też rywalizować),
– wycieczka rowerem,
– wspólne zrobienie czegoś wspólnymi siłami (jeśli dziecko chce coś kupić możemy mu zasugerować, że zrobienie tego samego wspólnymi siłami będzie lepszą zabawą).

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Portal-Zabawowy.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*