Czy wizyta u dietetyka jest konieczna?

dietetyk

Zastanawiasz się nad wizytą u dietetyka? Wahasz się? Przeanalizuj swoją sytuację na spokojnie. Masz problemy z wagą? A może wręcz przeciwnie? Interesujesz się kuchnią? Gotujesz sobie samodzielnie? A może jesz głównie gotowe posiłki? Niezależnie od tego kim jesteś, musisz sobie zdawać sprawę z tego, że sposób odżywiania procentuje i daje wyraźne skutki. Jeśli nie dziś, to w przyszłości. Możemy nawet tego nie zauważać, a jednak to, jak i co jemy bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Jeśli nigdy się więc nie interesowałeś odżywianiem, to warto iść do dietetyka chociażby po to, by nabyć podstawowa wiedzę o tym, co być może czynimy źle. A może sytuacja jest wprost przeciwna? Wydaje Ci się może, że wszystko na temat odżywiania i diety wiesz, bo czytasz porady w znanych, kolorowych magazynach? Bo od dawna interesujesz się zdrowym odżywianiem i zdrowym trybem życia? Niestety Twoja wiedza może być dość iluzoryczna.

Nie czyni to jeszcze z Ciebie specjalisty i powinieneś zdawać sobie z tego sprawę. Kolorowe magazyny umieszczają informacja dla wszystkich, a więc i dla nikogo. Dietetyk tymczasem zajmie się nami indywidualnie i jest w stanie odpowiedzieć na nasze realne upodobania, uwzględniając zarówno potrzeby, wynikające z płci, wieku i trybu życia, jak i upodobania. Dlatego też postawimy tezę, że wizyta u dietetyka jest zawsze dobrym pomysłem, niezależnie niemalże od naszej sytuacji. I wtedy, gdy zdrowie wymusza na nas zmianę sposobu odżywiania. A także wtedy, gdy od zawsze dbaliśmy o naszą dietę. Dietetyk ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, może nam doradzić, czy rzeczywiście odżywiamy się we właściwy sposób.

Taka wizyta nie tylko nie zaszkodzi, ale najpewniej pomoże. Dbając o siebie nie powinniśmy bazować jedynie na powszechnie znanych informacjach, warto udać się do kogoś, kto dobierze nam dietę indywidualnie, biorąc pod uwagę – jak już wspomnieliśmy – naszą płeć, wiek i tryb życia. Ale nie tylko. Indywidualna rozmowa z dietetykiem może nam uświadomić błędy, które popełniamy od lat, a wcale ich nie zauważamy. Jaśniejsza sytuacja wydaje się wtedy, gdy lekarz sygnalizuje nam, że powinniśmy zmienić dietę. W takim wypadku nie tylko nie powinniśmy bagatelizować tej rady, ale także powinniśmy nawet wobec lekkiej sugestii zareagować poważnie i umówić się na wizytę u dietetyka.

Jeśli natomiast mamy większe problemy z wagą i odżywianiem, trwające i utrzymujące się od lat, wizyta u specjalisty jest więcej niż konieczna. Można nawet powiedzieć, że powinna być obowiązkowa. Szkoda jednak, że świadomość o tym wśród polskiego społeczeństwa jest wciąż dość niska. Dietetyk kojarzy nam się raczej z członkiem sztabu sportowca czy modelki, a mniej z lekarzem, do którego powinien się udać każdy z nas. Pozostaje nam mieć nadzieję, że z czasem ta sytuacja ulegnie zmianie, a o wizycie u dietetyka pomyślą nawet osoby młode i całkiem zdrowe. Otrzymamy od niego nie tylko odpowiednie rady i wskazówki na temat odżywiania, ale także słuszną motywację, by zmienić swoje życie na lepsze.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi NaDiecie.net.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*