Wiosna w ogrodzie – o czym trzeba pamiętać?

wiosna w ogrodzie

Powoli zaczynamy przygotowywać się do wiosennych porządków. Warto się do niego odpowiednio przygotować, by wykonać wszystkie prace w ogrodzie przed sezonem.

Jakie prace wykonać wiosną w ogrodzie?

Wiosna jest najbardziej pracowitym okresem w ogrodzie. To czas, gdy rozpoczynamy wszelkie prace porządkowe, pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności musimy zgrabić wszelkie resztki po zimie z trawnika – gałęzie, śmieci, które były ukryte pod warstwą śniegu, liście. Następnie musimy zabrać się za nawożenie trawnika, o ile jest to konieczne. Pamiętajmy o zdjęciu osłon, ale tylko wtedy, jeśli naszym roślinom nie grożą żadne mrozy. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, by słońce nie uszkodziło, delikatnych jeszcze, liści. Liście, słomę należy przenieść na kompost.

Wiosenne porządki w kwietniu

Kolejnymi krokami są przekopanie grządek, wysiewanie letnich kwiatów, przycięcie drzew, krzewów owocowych. Pamiętajmy, że za te prace zabieramy się w marcu, czyli już niebawem. W kwietniu możemy rozpocząć sadzenie róż, bylin, krzewów iglastych oraz krzewów kwitnących. Jeśli chodzi o kwiaty, to w kwietniu sadzimy słoneczniki, nagietki, nasturcje, żonkile, magnolie, tulipany – te ostatnie sadzimy przy odpowiedniej, ciepłej pogodzie. Pamiętajmy o cięciu róż oraz cięciach pielęgnacyjnych krzewów i drzew. Jeśli w planach mamy sadzenie drzew lub krzewów owocowych, musimy się za to zabrać najpóźniej w drugiej połowie kwietnia, a to dlatego, że wtedy są największe szanse na to, że się dobrze przyjmą. W kwietniu kwitną krokusy, narcyzy, pierwiosnki, hiacynty, szachownice, bratki, sasanki, stokrotki, natomiast jeśli chodzi o krzewy, obserwujemy kwitnienie forsycji, magnolii gwiaździstych, pigwowców, tawuły wczesnej, porzeczki krwistej. Wiśnia piłkowana jest jednym z drzew, które również kwitną w tym miesiącu.

Pamiętajmy o tępieniu chwastów – najlepiej się ich pozbyć zanim zaczną kwitnąć i się rozsiewać.

Jakie rośliny sadzić w maju?

W maju stawiamy na tulipany (o ile nie posadziliśmy ich wcześniej), azalie, rododendrony, bzy oraz konwalie. Jeżeli bezy przekwitną, musimy pamiętać o ścięciu ich kwiatostanów, które osłabiają roślinę. Po 14-tym maja, gdy mogą wystąpić jeszcze ewentualne przymrozki, można sadzić rośliny wrażliwe na chłody, ponieważ jest już to wtedy całkowicie bezpieczne. W maju należy też zająć się trawnikiem – to najlepsza pora na zakładanie trawnika lub łąki kwietnej. Jeżeli nie lubimy tracić czasu na koszenie, a zależy nam na zadbanym trawniku, warto zainwestować w kosiarki bezobsługowe, które pracują całkowicie samodzielnie w zaprogramowanych przedziałach czasowych. Są one ekologiczne, a dodatkowo nawożą nasz trawnik, dzięki funkcji mulczowania. Pracują w absolutnej ciszy, dlatego mogą dbać o nasz trawnik zarówno w dzień, jak i w nocy. Są także bezpieczne dzięki czujnikom oraz osłonie noża – dodają specjaliści z robotcity.pl. W maju możemy zaobserwować przekwitnięcie krzewów, które kwitły wiosną, np. forsycja czy tawuła wczesna, o których wspominaliśmy wcześniej. Usuwamy także wszelkie zwiędłe kwiaty. W maju możemy jeszcze posadzić drzewa, krzewy, byliny. Jest do najlepsza pora do sadzenia iglaków. Możemy również wysadzić sadzonki kwiatów jednorocznych, które są wrażliwe na chłody, a także rośliny balkonowe, np. petunie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*