Wiertarka do drobnych prac remontowych – jak wybrać?

Wiertarka

Urządzenie, które powinno być w każdym domowym warsztacie to wiertarka. Przydaje się do prac remontowych w domu, do majsterkowania i nie tylko. Na rynku dostępnych jest wiele typów wiertarek. Aby praca była przyjemna i efektywna, warto zapoznać się z możliwościami i zastosowaniami urządzeń.

Dla profesjonalistów, którzy używać będą codziennie przez długi czas są specjalne, bardziej rozbudowane. Natomiast dla majsterkowiczów, co używać będą tylko raz na niewielki czas, są mniej rozbudowane i przystępne cenowo. Do drobnych prac domowych polecana jest o mocy około 500 W. Lecz warto się zastanowić jak często i jak długo będzie używana. Rzeczy na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to moc, jakoś wykonania urządzenia i długość przewodu zasilającego. Możliwości są różne, więc można dostosować do własnych potrzeb. Jeśli chcemy wytrzymały sprzęt, zapytać również możemy o rodzaj i materiał wykonania łożyska i przekładni. Wymienione elementy mają duży wpływ na trwałość, jak i jakość pracy.

Najlepiej jeśli przekładnie będą z dobrej gatunkowo stali, co daje nam gwarancje dłuższego wytrzymania. Natomiast łożyska powinne być toczne, są wytrzymalsze oraz zmniejszają skutki tarcia. Podstawą każdej wiertarki powinna być możliwość regulacji kierunku i prędkości obrotów. Wiertarki mogą również różnić się uchwytem kluczykowatym lub szybkomocującym. Przy uchwycie kluczykowatym potrzebujemy specjalnego kluczyka do zamontowania wierteł i akcesoriów. Kluczyk umożliwia nam mocne zaciśnięcie wiertła. W urządzeniu z uchwytem szybkomocującym nie potrzebujemy dodatkowych kluczyków. Zakładanie wierteł jest szybkie i łatwe. Wiele wiertarek posiada funkcję udaru. Polega una na wytwarzaniu rytmicznych uderzeń. Zastosowanie ma przy wierceniu w twardych materiałach, kruszących się (np. beton, cegła).

Jednak trzeba pamiętać, że wiertarka posiada również inne właściwości niż tylko wiercenie. Można także wykorzystać do szlifowania drewna, usuwania rdzy, polerowania, a nawet do wycinania otworów w płytach. Posłuży nam również jak wkrętarka do wkręcania wkrętów, do mieszania farb, mas, kleju. Trzeba jednak uważać żeby nie zniszczyć sprzętu, ponieważ wiertarki przenoszą obciążenia wzdłuż osi wirnika. Dlatego przy cięższych pracach warto zastosować wiertarki dwubiegowe. Na pierwszym biegu mają mniejsze obroty, ale za to większą moc, dzięki czemu nie musimy się obawiać zniszczenia sprzętu. Mając odpowiednią wiertarkę, warto zainwestować w dodatkowe, a zarazem przydatne akcesoria, które ułatwią nam prace. Typy wierteł różnią się wielkością, a także zastosowaniem.

Wiertła widiowe mają zastosowanie w kamieniu, betonie, cegle, itp., natomiast np. do drewna można użyć wierteł krętych, łopatkowych, puszkowych, czy specjalnych otwornic. Innymi akcesoriami do wiertarek mogą być np. szczotki doczołowe, gumowe dyski. Pamiętajmy, że kupując u znanych producentów, wysokiej jakości akcesoria, mamy gwarancje niezawodności. Takie rzeczy lubią się psuć się w najmniej odpowiednim momencie, dlatego dobre zainwestowanie daje nam trwałość produktu.

Portal MajsterBudowlanka.pl wsparł nas merytorycznie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*