Upał w mieszkaniu – jak sobie z nim radzić?

upał w mieszkaniu

Optymalna temperatura w mieszkaniu to podstawa nie tylko zdrowego snu, ale także ogólnego samopoczucia w ciągu całego dnia. Powinniśmy o tym szczególnie pamiętać jeśli mamy małe dzieci. Lekarze alarmują niemalże na każdym kroku, aby chronić dziecko przed przegrzaniem i utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.

Wraz z nadejściem jesieni w mieszkaniach rozpoczyna się sezon grzewczy, czyli temperatura w domu osiąga wyższe wartości, często zbyt wysokie. Wychodząc z dzieckiem na spacer, mimo tego, że ubierzemy je odpowiednio do warunków atmosferycznych, zmieniamy temperaturę i to często nawet o kilkanaście stopni. Rozgrzane w domu dziecko, ale nie tylko – bo problem dotyczy także dorosłych domowników – po wyjściu na dwór ma do czynienia ze sporym skokiem temperatury, co z kolei przyczynia się do przeziębienia, o które właśnie nie trudno jesienią czy zimą.

Warto więc o tym pomyśleć i zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu mieszkania. To oczywiście podstawa, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w mieszkaniu, czyli około 19 stopni, taka bowiem jest szczególnie wskazywana przez lekarzy i taką właśnie powinniśmy starać się osiągnąć i utrzymywać.

Oczywiście nieodłącznym i niezwykle pomocnym okazuje się być termometr, który będzie sygnalizował nam ewentualne odchylenia od przyjętej normy. Jeśli zauważymy, że temperatura w mieszkaniu wzrasta warto przykręcić grzejniki, ograniczając tym samym dopływ ciepła, możemy także rozszczelnić nieco okna, aby do pomieszczenia dostała się odrobina świeżego powietrza.

Nie ulega wątpliwości, że mieszkanie powinno być przynajmniej raz dziennie dobrze wietrzone. Dzięki temu nastąpi wymiana powietrza na świeże i zdrowsze, a to z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze funkcjonowanie oraz zapewni na zdrowy sen. Dobrze jest także zainwestować w nawilżacz powietrza, który zapewni odpowiednią wilgotność powietrza. W okresie grzewczym powietrze w mieszkaniu staje się suche i podrażnia drogi oddechowe powodując zasychanie w nosi oraz w gardle.

Jeśli natomiast chodzi o pozbycie się upały w porze letniej, to doskonałym rozwiązaniem okazują się rolety zewnętrzne, które warto spuścić rano kiedy promienie słoneczne jeszcze nie nagrzeją przez okna mieszkania. Niektórzy także decydują się na zainstalowanie w domu klimatyzacji, choć jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie ma ono także swoich przeciwników i słusznie, bo klimatyzacja niezależnie od tego czy jest zamontowana w domu czy korzystamy z niej w samochodzie bardziej nam szkodzi niż pomaga.

To właśnie latem jesteśmy szczególnie narażeni na choroby górnych dróg oddechowych, w największym winowajcą okazuje się właśnie klimatyzacja. Wychodząc z klimatyzowanego pomieszczenia, w którym odczuwaliśmy niezwykłą ulgę, na nagrzane powietrze zmieniamy temperaturę. Podobnie gdy rozgrzani wchodzimy do schłodzonego mieszkania. Oszem jest to ukojenie dla naszego organizmu, jednak spodziewać się możemy w ciągu kilku dni przeziębienia ze względu na drastyczne skoki temperatury. Przyjmuje się, że najbezpieczniejszą różnicą temperatur jest przedział 5 – 7 stopni Celsjusza.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi StockBud.pl .

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*