Jak uniknąć efektu jojo podczas odchudzania?

Jak uniknąć efektu jojo podczas odchudzania?

Jak uniknąć efektu jojo podczas odchudzania? Walka z nadprogramowymi kilogramami i pozbycie się ich to dopiero połowa sukcesu. Statystycznie o wiele trudniej jest utrzymać nową, niższą wagę. Na szczęście wystarczy kierować się zaledwie kilkoma zasadami, aby mieć pewność, że tłuszczyk zniknie raz na zawsze.

Jak uniknąć efektu jojo?

Czym jest efekt jo-jo?

Termin jest używany w odniesieniu o gwałtownego powrotu utraconych kilogramów, po zakończeniu procesu odchudzania. Często zdarza się, że waga jest nawet większa, niż przed rozpoczęciem diety… Takie skoki masy ciała są nie tylko bardzo demotywujące, ale i niebezpieczne dla zdrowia, dlatego należy zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Absolutnie podstawową zasadą jest rozsądne rozłożenie w czasie spadku wagi. Pamiętaj, że nie tyje się z dnia na dzień, nie można też próbować tak się odchudzić. Ten proces wymaga czasu, organizm musi przyzwyczaić się do mniejszej ilości kalorii i zwiększonej aktywności fizycznej. Jeśli dopuścisz do niedoborów lub przemęczysz swój organizm, prędzej niż później zacznie się on domagać większej ilości jedzenia, a ty najprawdopodobniej ulegniesz tej pokusie. Nawet jeśli waga wyjściowa jest bardzo duża, nie należy chudnąć więcej niż 1kg tygodniowo. Za bezpieczne tępo uznaje się 0,5 kg, co każde 7 dni.

Dieta przez cały okres jej trwania musi być dobrze zbilansowana. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów, tłuszczów ani białek. Powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne. Jedz często i w rozsądnych ilościach. Nie dopuszczaj do uczucia głodu, ale również się nie przejadaj. Rozepchany żołądek to wróg zgrabnej sylwetki.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy, na temat zdrowego żywienia konsultuj się regularnie z lekarzem pierwszego kontaktu lub dietetykiem.

Po osiągnięciu wymarzonej wagi nie wracaj do starych przyzwyczajeń! Nadal należy się zdrowo odżywiać i stopniowo zwiększać ilość kalorii. Nie rezygnuj również z aktywności fizycznej.

Co robić, gdy już taki efekt wystąpił?

Stosuj się do wymienionych wcześniej przez nas zasad. Metabolizm będzie stopniowo nabierał tępa. Drakońska dieta tylko pogorszy stan rzeczy. Możliwe, że początkowo waga będzie wciąż rosła, nie obniżaj jednak ilości kalorii, a jedynie wprowadź więcej ruchu. Gwarantujemy, że wkrótce zaczniesz chudnąć.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*