Jak udzielać dzieciom korepetycji językowych, by naprawdę je pokochały

nauka języka

Zawód nauczyciela języka obcego zdecydowanie nie jest łatwy, a szczególnie gdy ma się do czynienia z dziećmi! Wiemy wprawdzie, że umysł dziecka jest bardzo chłonny, lecz by sprawić, że dziecko nie będzie się w trakcie zajęć nudziło trzeba wykazać się odpowiednim podejściem.

Wielu korepetytorów języka obcego znalazło się w sytuacji, gdy musiało radzić sobie z dzieckiem, które całym sobą okazywało, że wolałoby pograć na komputerze… Oto kilka wskazówek, dzięki którym można uczyć dzieci w sposób atrakcyjny, a zarazem skuteczny.

Nauka poprzez zabawę

Nauczanie dzieci wymaga zaangażowania ich zmysłów. Może to oznaczać użycie materiałów multimedialnych, a na pewno wypełnionych ciekawymi, barwnymi obrazami i dźwiękami. Tutaj warto pozwolić sobie na początkowe eksperymenty – w końcu każde dziecko jest inne i żadna metoda nie jest uniwersalna. Nie oznacza to oczywiście ciągłej improwizacji i zmian jak w kalejdoskopie, ale warto sprawdzić, co działa!

Przykłady angażujących dla dzieci rodzajów materiałów to:

  • Materiały audio – Są nie tylko bardzo atrakcyjne, ale i pozwalają dziecku dobrze zapoznać się z brzmieniem danego języka. To bardzo istotne, bo bez osłuchania się z językiem dzieci mogą bardzo dobrze poznać słownictwo i gramatykę, jednocześnie nabawiając się bardzo złych nawyków jeśli chodzi o wymowę, których naprawdę trudno jest się potem pozbyć.

  • Różnorodne gry i zabawy językowe jak głuchy telefon, obrazkowe bingo, „Simon says”. Zabaw tego rodzaju jest naprawdę bardzo dużo i warto ich poszukać przy przygotowywaniu lekcji.

  • Bajki po angielsku

Wykorzystywanie tego rodzaju materiałów jest absolutnie konieczne w przypadku najmłodszych dzieci. Można jednak znaleźć również materiały, które również dają świetną zabawę i są przeznaczone dla nieco starszych dzieci.

Kontrolowanie postępów ucznia

Nauczanie to jednak niestety nie tylko zabawa. Trzeba również umieć regularnie przepytywać dziecko oraz zadawać prace domowe i sprawdzać je. Tutaj można oczywiście napotkać na największy opór dziecka, ale trzeba go przełamać, bo tylko w ten sposób można w nim wyrobić pozytywne nawyki i pozwolić osiągnąć dobre wyniki.

Oczywiście nie oznacza to, że należy dziecko traktować szorstko – na to zresztą raczej nie pozwoliliby rodzice! Należy stosować raczej zasadę marchewki niż kija i stosować system nagród dla ucznia za uczynienie nawet niewielkich postępów. Dzięki temu wyrobi się w nim motywację, sprawiając że będzie chciał pokazać przed Tobą swoje umiejętności.

Rodziców się nie zastąpi

Korepetytor nauczający dzieci powinien posiadać kompetencje wychowawcze, jednak czasami rodzice mogą okazać się niezbędni. Czasem dzieci bowiem zachowują się agresywnie lub ignorują nauczyciela i wtedy raczej nie powinien ponosić on pełnej odpowiedzialności za ich dyscyplinowanie. Dlatego jeżeli uczeń sprawia Ci problemy swoim zachowaniem, nie bój się porozmawiać z rodzicami, oczywiście stawiając sprawę w sposób możliwie taktowny.

Rozmowa z rodzicami zresztą jest podstawą, jeśli chodzi o nauczanie dzieci. Jeszcze przed pierwszą lekcją z uczniem należy dokładnie dowiedzieć się, jaki jest jego poziom umiejętności, usposobienie i preferencje. Wtedy ciężko o błąd!

Z dziećmi trudno się nudzić

Udzielanie korepetycji dzieciom jest zawsze dużą przygodą, która potrafi być równie ekscytująca, co frustrująca. Na szczęście pamiętając o powyżej wymienionych aspektach można osiągnąć sukces prawie za każdym razem. Życzymy powodzenia!

Materiał przygotowano z pomocą witryny: Szkoła-i-Korepetycje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*