Świeża pościel i materac podstawą zdrowego snu

świeża pościel

Jeśli chodzi o regularne utrzymywanie mieszkania w czystości, bardzo ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na czyszczenie materaca oraz pościeli. Trzeba bowiem pamiętać, że w tych rejonach bardzo chętnie zalęgają się wszelkiego rodzaju bakterie, których obecność wiąże się z ryzykiem wielu groźnych chorób. Co więcej, możliwość spania w świeżej pościeli najzwyczajniej w świecie pozytywnie wpływa na jakość snu, a ta z kolei ma przełożenie na nasze codzienne samopoczucie. W tym artykule opiszemy kilka przydatnych sposobów, dzięki którym można z łatwością utrzymywać świeżość pościeli i materaca.

Codziennie wietrzenie to podstawa

Podstawą świeżości jest regularne wietrzenie i jak najbardziej dotyczy to również pościeli i materaca. Świetnie jest mieć możliwość zrobienia tego na dworze lub balkonie, lecz jeżeli nie możemy tego zrobić, możemy wietrzyć pościel i materace przy otwartym oknie, układając je na stojącym przy nim krześle. Doskonałe efekty daje wietrzenie zimą, ponieważ niskie temperatury działają na roztocza wręcz zabójczo!

Czyszczenie materaca i wnętrza łóżka

Jeśli chodzi o łóżko, codzienne wietrzenie materaca nie wystarczy! Raz na tydzień musimy go bowiem dokładnie odkurzyć. Zwróćmy również uwagę na wszelkiego rodzaju szuflady w łóżku czy pojemnik na prześcieradło. Przy okazji odkurzania materaca warto je przewietrzyć; raz na miesiąc powinniśmy zaś dokładnie je wyczyścić preparatem do mebli oraz odkurzyć z kurzu.

Wymiana i pranie pościeli oraz poduszek – jak często to robić?

Raz na dwa tygodnie powinniśmy zaś wymieniać prześcieradło oraz poszewki. Przed ich wypraniem należy dobrze je wytrzepać, przewróciwszy je na lewą stronę, a dopiero potem przewrócić ponownie na prawą stronę i włożyć do pralki. Pamiętajmy też, by przed założeniem nowych poszewek dokładnie wywietrzyć kołdrę, poduszki oraz materac.

Samo pranie poszewek nie wystarczy, bowiem powinniśmy również raz na kilka miesięcy prać także same kołdry i poduszki, a także pokrowiec od materaca. Pamiętajmy przy tym, by stosować się do zaleceń producenta dotyczących prania, aby nie doprowadzić do zniszczenia rzeczy w sposób, który uniemożliwi dalsze ich używanie. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy uda się nam wyprać rzeczy w bezpieczny sposób, możemy skorzystać z usług profesjonalnej pralni.

Oczywiście po jakimś czasie pościel i poduszki mogą stracić świeżość na stałe i konieczne okaże się kupno nowych – dotyczy to również produktów wysokiej jakości, bo nic nie jest wieczne! Pościel musi być wymieniana co pięć lat, poduszki zaś co dekadę.

Świeża sypialnia to przyjemny i zdrowy sen

Oprócz dbania o czystość pościeli, poduszek i łóżka bardzo istotne będzie również dbanie o świeżość samego pomieszczenia. Dlatego też w sypialni nie powinniśmy palić papierosów i nie należy wpuszczać do niej zwierząt. Warto z kolei skorzystać w niej aromatycznych granulek zapachowych, które przykrywają nieprzyjemne zapachy, a zarazem tworzą w sypialni niezwykle przyjazną atmosferę. W połączeniu z utrzymywaniem świeżości materaca i pościeli na pewno zapewni nam to rozkoszny wręcz sen!

W przygotowaniu artykułu pomogła strona posciel.biz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*