Sutasz – przepustka do świata kunsztu i piękna

sutasz

Słowo „sutasz” może dla osób niewtajemniczonych brzmieć tajemniczo. I chociaż sutasz niewątpliwie kryje w sobie mnóstwo niuansów, które można odkrywać latami, znaczenie tego słowa jest dosyć proste – oznacza ono technikę haftu z użyciem pasków z wiskozy, która jest wykorzystywana do tworzenia biżuterii. Jaka jest historia sutaszu? Dlaczego tego rodzaju stały się w ostatnim czasie tak modne? Jaki jest dokładnie sposób wyrabiania tego rodzaju ozdób i dlaczego uważa się, że wymaga on ogromnych umiejętności? Wszystkiego tego będzie można dowiedzieć się z tego artykułu!

Pochodzenie sutaszu

Samo słowo „sutasz” pochodzi od francuskiego „soutache”, które oznaczało sznurkowe ozdoby naszywane na mundury wojskowe i, gwoli ścisłości, jest nim obecnie określana nie tylko technika haftu, ale i wykorzystywane do niej paski wiskozy. Należy przy tym wspomnieć, że o ile określenie „sutasz” to dzieło nowożytnej Europy, to sama technika jest duża starsza i sięga starożytnych Chin. Jednak dopiero w ostatnich latach zaczęła być w świecie zachodnim używana do tworzenia modnych ozdób. Popularyzatorką sutaszu była izraelska twórczyni biżuterii Dori Csengeri, której kunsztownymi projektami wykonanymi tą techniką zachwycił się cały świat.

Niezwykły urok sutaszu

Poznaliśmy już nieco pochodzenie sutaszu, jednak co tak naprawdę decyduje o jego wyjątkowości? Po pierwsze należy zwrócić uwagę na fakt, że jego tworzenie wymaga niesamowitej precyzji, co automatycznie czyni go produktem luksusowym. Wyrabia się go poprzez łączenie ze sobą pasków wiskozy i okalanie nimi kaboszonów – cechujących się obłym kształtem kamieni, kryształów lub szklanych koralików. Być może nie brzmi to skomplikowanie, jednak w praktyce wymaga niezwykłych umiejętności manualnych. Oglądając ozdoby z sutaszu, doceńmy więc niesamowity kunszt ich twórców.

W przypadku ozdób jednak najważniejszy jest oczywiście efekt wizualny i ten w przypadku sutaszu potrafi być oszałamiający. Ozdoby z sutaszu cechują się bowiem niezwykle interesującym wzornictwem, a zastosowanie w nich pięknie wyglądających kaboszonów nadaje im niezwykłego uroku. Nic dziwnego więc, że chętnie sięgają po niego modelki i gwiazdy wielkiego i małego ekranu!

Kupić czy stworzyć samodzielnie?

Warto wspomnieć, że coraz większa moda na samodzielne tworzenie biżuterii z półfabrykatów sprawiła również, że rosnąca ilość osób zabiera się za tworzenie ozdób właśnie tą techniką. Jest ona co prawda, jak wspomnieliśmy powyżej, szczególnie wymagająca, jednak dla wielu osób na pewno może okazać się to zachęta – w końcu satysfakcja ze stworzenia przepięknej ozdoby jest niesamowita!

Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, by samodzielnie tworzyć ozdoby z sutaszu, możemy zamówić je w warsztacie zajmującym się tworzeniem biżuterii handmade. Ze względu na duże możliwości oferowane przez tą technikę, każdy utalentowany jej twórca posiada własny styl, który zdecydowanie wyróżnia jego wyroby. Ozdoby z sutaszu, które możemy zakupić są bardzo różnorodne – mogą być to na przykład kolczyki czy naszyjniki.

Sklep internetowy ekorale.pl zaoferował pomoc merytoryczną w trakcie tworzenia artykułu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*