Sposoby nauki języka angielskiego

Sposoby nauki języka angielskiego

Sposoby nauki języka angielskiegoW naszym kraju najpopularniejszym językiem obcym jest język angielski. Nie jest to zaskakujące, ponieważ można się nim posługiwać w praktycznie każdym miejscu na świecie. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje do Hiszpanii czy Grecji, nie musimy koniecznie znać języków urzędowych tych krajów. Do porozumienia się wystarczy nam bowiem właśnie angielski.

Dzięki temu, że jest to tak znany język, powstało wiele metod jego nauczania. Wybór jednej czy kilku z nich zależy od osoby, która pragnie się go nauczyć i od tego, do czego chce język wykorzystywać. Nie wszystkie metody uczą bowiem tych samych umiejętności na jednakowym poziomie.

Angielski przez sms

Chyba najbardziej nowoczesnym sposobem przyswajania języka angielskiego jest nauka przez sms. Nie jest to zbyt popularny sposób, ponieważ może on być stosowany bardziej jako uzupełnienie innych, tradycyjnych lekcji. Wiąże się to z faktem, że niestety przez wiadomości tekstowe nie opanujemy wiele z języka. Co prawda codziennie będziemy zasypywani smsami z nowymi słówkami, idiomami czy gramatyką, jednak nie zastąpi to posiadania nauczyciela czy nauki wymowy wyrazów. Może to być jednak doskonałym uzupełnieniem do chociażby nauki do matury. Uczeń może przyswajać wiedzę z smsów w trakcie jazdy autobusem czy podczas szkolnych przerw.

A może fiszki?

W nauce języków fiszki to karteczki, które na jednej stronie zawierają pytanie, a na drugiej – odpowiedź. Osoba, która chce się nauczyć angielskiego, najpierw patrzy na pytanie, później próbuje na nie odpowiedzieć, a następnie zagląda na drugą stronę sprawdzając, czy miała rację. Jeśli dobrze udzieliła odpowiedzi, może zająć się innymi zagadnieniami, jeśli źle, powinna wrócić do niej w niedługim czasie. Można uczyć się fiszek w tradycyjny sposób, czyli właśnie przez karteczki, lub bardziej nowoczesny, za pomocą telefonu z odpowiednią aplikacją czy komputera. Jest to o tyle łatwa metoda, że osoby korzystające z niej same mogą sobie utworzyć takie karteczki kładąc na przykład nacisk na zakres słów, które chcą przyswoić. Niestety te gotowe fiszki ze sklepów mają ograniczony zasób słów i nie starczają na długo, dlatego często w sieci widzi się, że ktoś sprzedaje używane, już opracowane zestawy.

Nauka poprzez skype

Jedną z bardziej nowocześniejszych technik jest również nauka przez internet, a konkretniej takie programy jak na przykład skype. Możliwe są też rozmowy wideo, podczas których uczeń i nauczyciel widzą siebie nawzajem. Jest to sposób dobry dla osób chcących opanować umiejętność mówienia po angielsku w krótkim czasie. Jak wiele innych metod tego typu, nie jest ona kompleksowa i pełna. Dodatkowo osoba decydująca się na nią musi być silnie zmotywowana, aby odbywać lekcje regularnie. Wiadomym jest, że będąc w domu, ciężej jest o systematyczność.

Te najbardziej innowacyjne metody, powstałe niedawno, duży nacisk kładą na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń takich jak telefony komórkowe czy tablety. Ich twórcy zapominają o tym, że najlepsza metoda powinna być kompleksowa, to znaczy musi uczyć wielu rzeczy na tym samym poziomie, nie skupiać się tylko na jednym. Taka jest metoda bezpośrednia. Mimo ciągłego powstawania innych, nowoczesnych technik, to wciąż ona daje najlepsze rezultaty.

Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze szkołą języka angielskiego w Częstochowie tarkowski.edu.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Zobacz również

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*